کابل مفتولی

کابل های مفتولی یکی از مهم ترین و اصلی ترین زیرمجموعه کابل های برق می باشد که از یک هسته با هادی مفتولی ساخته شده است.این کابل را در بازار با نام های کابل سخت یا خشک نیز می شناسند ، دلیل آن هم انعطاف پذیری کمتر آن در مقایسه با کابل افشان است.

در ساخت این نوع کابل معمولا از مس استفاده می شود. گرچه به دلیل تفاوت قیمت،‌ مقاومت و کاربرد می توان از آلومینیوم نیز استفاده کرد. این کابل در ساختار خود از دولایه عایق پی وی سی استفاده می شود که یکی از لایه ها داخلی و دیگری خارجی است. پی وی سی ویژگی های خوب زیادی دارد که باعث می شود در ساخت کابل های فشار ضعیف معمولا از این پلاستیک استفاده شود. از این ویژگی ها می توان به مقاومت آن در برابر اشتعال، ارازنی و در دسترس بودن، انعطاف پذیری خوب،‌ اشاره کرد.

کابل مفتولی به دلیل استفاده از مفتول مسی بجای رشته های افشان مسی در مقابل کابل های افشان انعطاف پذیری پایینی دارد. به همین خاطر این کابل در مواردی استفاده می شود که نیاز به ثابت بودن کابل می باشد و نه انعطاف آن. بخاطر همین ویژگی به کابل های نصب ثابت هم معروف اند. ولتاژ نامی این کابل ها بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت می باشد. این عدد در کابل هایی که قطرشان بیشتر از یک میلی متر مربع باشد به ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت می رسد.

ساختار کابل مفتولی

ساختار این کابل را معمولا چند رشته مفتول مسی یا آلومینیومی به همراه عایق پی وی سی تشکیل می دهد. هر کابل مفتولی از سه بخش اصلی تشکیل شده. هادی، عایق و غلاف. هرکدام از این بخش ها وظیفه مخصوص به خود را دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

هادی

وظیفه این بخش ایجاد مسیری برای برقراری جریان الکتریکی و عبور آن است. مس و آلومینیوم دو فلزی هستند که برای ساخت هادی به کار می روند. رسانایی بالای جریان الکتریکی این دو فلز را برای ساخت کابل مفتولی ایده آل کرده است. در ساخت انواع دیگر کابل ها نیز از این دو فلز استفاده می شود. در هادی هایی که تعداد سیم های آنها بیشتر از سه تا است، سیم هارا دور یک سیم مرکزی می پیچند.

عایق

جنس عایق معمولا از پی وی سی می باشد. وظیفه عایق ایزوله کردن هادی و قطع ارتباط آن با اجزای دیگر است تا از ولتاژ محافظت شود. این عایق باید مقاومت عایقی خوبی داشته باشد تا جلوی نشت جریان را بگیرد. داشتن مقاومت مکانیکی یکی دیگر از نکات مهمی است که باید در رابطه با ماده عایق در نظر داشته باشد. این کابل ها در صنایع دریایی و زیر زمین هم استفاده می شوند پس عایق بخشی مهم است و به مرغوبیت کابل کمک شایانی می کند.

غلاف

این بخش از عایق و هادی در برابر رطوبت و سایر عوامل مخرب مکانیکی و شیمیایی محافظت می کند. غلاف از آلیاژی ساخته می شود که در برابر فشار داخلی مقاومت دارد. جنس غلاف باید از موادی باشد که غیر الکترومغناطیسی هستند. برای ساخت غلاف از آلومینیوم هم استفاده می شود. آلومینیوم نسبت به آلیاژ ارزان تر و سبک تر است. کابل هایی که از غلاف استفاده می کنند هنگام جایگذاری در زمین، ممکن است با خوردگی و الکترولیت ها آسیب ببینند. برای جلوگیری از این آسیب معمولا لایه ای از مواد فیبری مثل کاغذ و حصیر برای کابل تعبیه می شود.

آبتین کابل با سالها تجربه در زمینه فروش انواع سیم و کابل یکی از نمایندگان رسمی فروش سیم و کابل باختر در تهران می باشد. جهت مشاهده محصولات و کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های 02133909501 و 02133909510 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

انواع کابل مفتولی

کابل مفتولی بر اساس ولتاژ‌ به دو دسته تقسیم می شود. کابل هایی که با ولتاژ نامی ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت عرضه می شوند و در دسته دیگر کابل هایی که ولتاژ نامی آنها ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت است. نوع ان وای وای کابل مفتولی، آن است که کابل زره ای محافظ از جنس مفتول داشته باشد.

کابل مفتولی NYY

این نوع کابل های مفتولی برای پروژه های بزرگ و زیرزمینی مناسب می باشند. با استفاده از این کابل هیچ آسیب مکانیکی به کابل وارد نمی شود و دوام آن بالا است. این خانواده از کابل ها تقریبا همه کاره می باشند و کاربرد وسیعی دارند و در طیف گسترده ای از کاربرد های الکتریکی و قدرتی استفاده می شوند.

کابل مفتولی nyy
کابل مفتولی nyy

کابل مفتولی NYY چیست؟

این کابل ها که در انتقال قدرت الکترونیکی و جابجایی آن کاربرد دارند خانواده دیگری از کابل های مفتولی می باشند. هر حرف در اسم این کابل نشان دهنده ویژگی است که برای انتخاب متناسب با کاربرد خود باید آنها را بدانید.

  • حرف N نشان دهنده این است که جنس هسته یا هادی آن از مس می باشد.
  • حرف Y نشان دهنده آن است که جنس عایق آن از پی وی سی می باشد.
  • حرف Y دیگر به ما می گویید که این کابل با یک لایه عایق خارجی دیگر از جنس پی وی سی تعبیه شده است.

پس می توان نتیجه گرفت که این حروف اختصاری معنی این را می دهند که کابل مورد نظر از هادی مسی و دو لایه عایق خارجی و داخلی پی وی سی ساخته شده است. ممکن است هنگام خرید این کابل ان وای وای ۱۸۵ به چشمتان بخورد که این یعنی، قطر کابل ۱۸۵ میلی متر مربع است. اگر عبارت ان وای ای به چشتان خورد یعنی کابل یک هسته مسی و یک لایه پی وی سی دارد.

کابل مفتولی سبک

کابل مفتولی سبک همان کابل هایی هستند که ولتاژ‌ نامی آنها بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ است و بیشتر برای مصارف خانگی کاربرد دارند. در ساخت این محصول از هادی های تک یا چند مفتولی مسی استفاده می شود که تا ۵ رشته تولید آنها دیده شده است.

کابل مفتولی سنگین

این دسته از کابل که به کابل های زمینی نیز معروف هستند قابلیت نصب در زیر زمین را نیز دارند. این کابل ها بیشتر برای مصرف در پروژه های سنگین کاربرد دارند. ولتاژ‌نامی آنها از ۴۵۰ تا۷۵۰ است.

کابل مفتولی

ویژگی های کابل مفتولی

همانطور که گفته شد کابل های مفتولی انعطاف کمی دارند پس برای جاگذاری در مواردی که می خواهیم کابل تکان نخورد و ثابت باشد بسیار مناسب است. اگر آن را با گالوانیزه گرم تولید کنند برای تمامی آب و هوا ها و شرایط محیطی می توان از آن استفاده کرد. در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم هستند. جایگذاری آنها راحت است به همین خاطر می توان در شرایط بد فیزیکی هم آها را تعبیه و استفاده کرد. بخاطر سفت و محکم بودن،‌ پیچ نمی خورند و ساییده نمی شوند. دسترسی به آنها زیاد است و قابل خریداری برای عموم افراد است. از لحاظ قیمتی مقرون و به صرفه است. عمر مفید آن بالاست و می توان تا هفتاد سال از آن استفاده کرد!

به نقل از سایت پارس کابل :

کابل مفتولی 2*6

کابل مفتولی 2*6 در دسته کابل های سبک قرار می گیرد. این کابل دارای 2 رشته که سطح مقطع هر کدام 6 میلی متر است می باشد. از این کابل برای کابل کشی داخل و خارج ساختمان به صورت توکار یا روکار می توان استفاده کرد. کابل مفتول 2*6 برای کابل کشی های صنعتی هم قابلیت استفاده را دارد. از این کابل برای محیط های خشک و مرطوب به راحتی می توان استفاده کرد. البته باید توجه کنید کابل NYY در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد و همچنین استفاده کابل بدون روکش و کاربرد مستقیم زیر بتن هم تحت هیچ شرایطی پیشنهاد نمی شود.

روکش کابل مفتولی 2*6 از PVC نوع C است و ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت را دارد. بر طبق استانداردهای موجود، برای جلوگیری از افت ولتاژ، هر چه مسافت افزایش می یابد باید جریان کمتری از کابل عبور داده شود. از کابل نیمه افشان برای سیم کشی در تابلوها و توزیع کننده های برق و به صورت کلی در لوله های خرطومی و زیر گچ استفاده می شود. قطر هادی های نیمه افشان مفتول بین 1.04 تا 2.85 است و این کابل ها در کلاس گروه 5 قرار می گیرند.

تفاوت کابل مفتولی و کابل افشان

کابل های مفتولی و افشان به طور معمول در لوازم الکتریکی استفاده می شوند. کابل مفتولی از یک هسته سیم مفتولی کم انعطاف و محکم تشکیل می شود در حالی که کابل افشان در هر هادی خود از چندین سیم افشان نازک که در هم تنیده شده اند تشکیل شده است. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که آنها را بررسی خواهیم کرد. برخی از مواردی که در مقایسه این کابل ها باید در نظر داشته باشید:

  • بار آمپر
  • قیمت
  • نوع فلز
  • قطر کابل

مطالعه بیشتر تفاوت این دو در انتخاب درست بر اساس نیاز شما را یاری خواهد کرد.

کابل افشان چیست؟

در کابل افشان سیم های داخلی از از در هم تنیدگی چندین سیم نازک ساخته شده اند. بجای یک رشته سیم مانند کابل مفتولی، که از چندین رشته سیم مفتولی تشکیل شده است.

کابل افشان انعطاف پذیری بیشتری دارد. به همین خاطر برای کارهایی که به تغییر شکل و اندازه کابل نیاز است مناسب می باشد. بخاطر دوام کمتر برای مسافت های کوتاه تر مناسب می باشد.

برای استفاده در کارگاه ها،‌اتصال پریز ها به یک دیگر، پنل ها، هاب ها، داخل قفسه ها و جعبه های تقسیم مناسب است. انعطاف بیشتر آنها می تواند از شکسته شدن سیم های داخلی جلوگیری کند که روی کارایی کلی تاثیر گذار است. باید توجه کرد که عمر مفید کابل های افشان کوتاه است پس برای استفاده های طولانی مدت و فواصل زیاد مناسب نیستند. بجای استفاده از طول های زیاد از اندازه های کوتاه آنها استفاده کنید. حالا که می دانیم باید در اندازه های کوتاه و محیط های کوچک که نیاز به انعطاف کابل دارند از آنها استفاده کنیم می توانیم برای نیاز خود بهتر تصمیم بگیریم.

کابل افشان

مقایسه کابل مفتولی و کابل افشان

در ابتدا باید نیاز خود را برای خرید کابل مشخص کنید. سپس با راهنمایی ها و اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهیم بین کابل مفتولی و کابل افشان انتخاب درستی را انجام می دهید. پش تر گفتیم کابل مفتولی مقاومت بالاتری دارد ولی انعطاف آن کم است. کابل افشان باید در اندازه های کوتاه استفاده شود و مقاومتش پایین تر است ولی انعطاف بیشتری به ما می دهد.

به نقل از سایت پارس کابل ، کابل مفتولی برق :

یکی از مهم ترین کاربردهای کابل مفتول استفاده از آن برای انتقال جریان برق است. از این نوع کابل در برق NYY که به اختصار کابل برق هم می گوییم برای اتصال دو یا چند وسیله و انتقال سیگنال های الکتریکی بین آنها استفاده می شود. کابل‌ مفتول برق NYY از خود یک میدان الکترو مغناطیسی تابش می کنند، تابش این میدان بر روی سایر کابل هایی که اطراف سیم NYY باشند تاثیر منفی گذاشته و در نحوه انتقال سیگنال و کار آنها تداخل ایجاد می کند.

 به همین منظور و برای جلوگیری از تابش میدان الکترو مغناطیسی کابل NYY از چندین راه مختلف استفاده می کنند. اولین روش استفاده از کابل مفتول برای مسیرهای کوتاه و کم بوده که متاسفانه نمی توان آن را در هر شرایطی به کار برد. در روش دوم که بهترین روش جایگزین هم هست  و به آن روش طراحی محافظ می گویند، کابل های NYY را شیلد دار کرده و با اطمینان خاطر در هر طول مسیری از آن استفاده می کنند.

کابل مفتولی

ظرفیت جریانی

کابل مفتولی ضخیم تر است و این یعنی محیط سطحی کمتر برای اتلاف. سیم های نازک در کابل های افشان ما بین خود فضای خالی دارند و محیط های سطحی بیشتری را در هر رشته شامل می شوند که همین به معنی اتلاف بیشتر است. بین انتخاب کابل مفتولی و کابل افشان برای سیم کشی خانگی،‌ کابل مفتولی ظرفیت جریانی بیشتری را ارائه می دهد.

جاگذاری

کابل افشان انعطاف بیشتری دارد و همین باعث می شود که در جاگذاری در مسیر بتوان راحت تر از آنها برای مکان های پیچیده و پر مانع استفاده نمود.

انعطاف

به علت داشتن انعطاف بیشتر در کابل افشان، مقاومت آنها در برابر تکان خوردن و پیچیدگی بیشتر است و شکسته نمی شود. سیم کشی با کابل مفتول در مکان هایی با لرزش و حرکت بیشتر نیاز به تعمیر و جایگزنی بیشتری دارد.

قیمت

قیمت و هزینه تولید کابل مفتولی از کابل افشان کمتر است که همین باعث می شود کابل مفتولی انتخاب ارزان تری باشد.

سهولت ساخت

طبیعت تک هسته بودن کابل مفتولی باعث می شود تا اسخت آنها راحت تر باشد. کابل افشان ساخت پیچیده تری دارد چرا که باید سیم های نازک را در هم تنیده کرد.

فاصله

برای فواصل طولانی، کابل های مفتولی انتخاب بهتری می باشند چرا که اتلاف جریان کمتری دارند. کابل های افشان در فواصل کوتاه تر عملکرد بهتری دارند.

کابل مفتولی مسی

شاید اگر به بسیاری دیگر از صفحات سایت ما مراجعه نمایید بتوانند با این جمله که مس بهترین هادی می باشد برخورد کرده باشید. هادی مسی با توجه به مزیت های بسیاری که دارد از جمله مقاومت الکتریکی پایین، دارای استحکام در برابر اثرات جوی، مقاومت مکانیکی خوب و مطلوب و هم چنین فرم پذیری  اشاره نماییم. در مقابل نقره و طلا که دارای قدرت رسانایی بهتر می باشند لازم است که بدانید دلیل به کار نبردن آن ها را هم سنگینی و هزینه بالا دانست. کابل مفتولی مسی را پیشنهاد به خرید به همه عزیزان می نماییم. همانگونه که مطالعه نمودید کابل های مسی دارای استفاده بسیار می باشند در بازار این نوع کابل را کابل سخت نیز می نامند.

کابل مفتولی

کاربرد کابل مفتولی

کابل مفتولی دارای کاربردهای فراوانی می باشد که لازم به ذکر است در توضیحاتی کوتاه به آن اشاره نماییم. همانطور که در قبل تر اشاره شد این کابل ها دارای مقاومت بسیار بالایی می باشند به صورت معمول می توانیم از کاربردشان در سیم کشی ساختمان ها و همچنین دارای کاربردهای صنعتی می باشد. با مقاومت بالایی که دارد می تواند در محیط هایی همچون آب دار، مرطوب، خشک و در مکان های باز و بسته مورد استفاده قرار بگیرد. در بسیاری از موارد از این کابل ها حتی در آجر کاری ها و بتن کاری ها نیز استفاده می شود.

در کنار تمامی این موادر می توانیم به کاربرد کابل مفتولی در ساخت انواع تابلو برقی، استفاده در لوله های خرطومی و ساده، توزیع برق در نیروگاه ها و بسیاری دیگر استفاده می شود. 

همانطور که در قبل تر از ساختار کابل مفتولی برای شما ارائه شد لازم بر آن است که به ویدیو روبه رو دقت بفرمایید چرا که دانستن ساختار هر کابل برای کسانی که با کابل های مختلف سر کار دارند ضرور می باشد و پیشنهاد می کنیم برای به کاربردن کابل ها حتما با یک متخصص مشورت بفرمایید تا بتوانید با بهترین شکل ممکن از کابل ها بتوانید بهره ببرید. برای خرید انواع کابل و سیم و استعلام قیمت تنها کافیست که با برقراری تماس با ما در ارتباط باشید.

کاربرد این کابل ها معمولا در مواردی است که نیاز به ایستایی کابل وجود داشته باشد. کابل های مفتولی دارای ایستایی و فرم دهی بالاتری نسبت به کابل های افشان می باشند. از این رو کابل های مفتول به عنوان کابل های نصب ثابت نیز شناخته می شوند.

قبل از خرید کابل مفتول به کد روی کابل دقت نمایید. اولین حرف انگلیسی از راست نشان دهنده جنس هادی کابل است. به طور مثال N به معنای کابل مسی و NA به معنای کابل آلومینیومی می باشد. حرف دوم نشان دهنده جنس عایق است، عایق PVC با حرف Y و عایق پلی اتیلن با حرف 2Y نشانه گذاری می شود.