اگر بخواهیم در مورد کابل های شیلد دار بگوییم ، بهتر است از اینجا شروع کنیم که کابل هایی میباشند که دارای یک لایه محافظ هستند .علت اینکه ما کابل ها را شیلد دار میکنیم این است که بتوانیم از کابل شیلددار در مقابل سیگنال ها و اطلاعات جاری در برابر نویز کابل محافظت نماییم . حال بیاییم فکر کنیم که اگر اینکار را انجام ندهیم چه اتفاقی میفتد ! باید اشاره کرد اگر کابل های ما در مجاورت با سایر کابل ها باشد ممکن است به مشکل تداخل نویز و عدم ارسال صحیح اطلاعات بخوریم. برای شیلد دار کردن یا به عبارتی حفاظ دار کردن کابل میتوان از فلزات مختلفی مانند آلومینیوم ، مس و … استفاده کرد. البته باید دقت داشت که فلز مورد استفاده حتما رسانا باشد

کابل شیلد دار

معرفی کابل شیلد دار (Shielded Cable)

کابل شیلد دار در محیط های اداری و صنعتی استفاده میشوند ، و علت آن نیز چیزی نیست جز اینکه اطلاعات به صورت دقیق و عاری از هرگونه مشکلی و یا نویزی انتقال یابند . این کابل ها به این علت به این صورت نامگذاری شده اند زیرا با یک لایه ی داخلی از آنها محافظت میشود .

 

انواع کابل شیلد دار

در ایران امروزه شرکت های بسیاری شروع به تولید ، که با بهره گیری از فناوری های روز دنیا و دستگاه های تمام پیشرفته توانسته اند کابل هایی با متریال های مناسب و استاندارد های بالایی و با قیمتی مناسب روانه ی بازار کنند . این کابل ها مانع صدمه به اطلاعات و تداخل در امواج مغناطیسی میشود . از ویژگی های این کابل میتوان به وزن کم این کابل ها اشاره کرد که علت این امر هم استفاده ی فلز های رسانای سبک برای عایق همچون مس ، آلومینیوم و .. میباشد. علت انتخاب ما برای کابل شیلد دار مرغوب و استفاده از کابل های با کیفیت این میباشد که سیگنال های آنالوگ و دیجیتال در صنایع به روشی مطمئن و صحیح منتقل شود و از لحاظ فیزیکی نیز سیم ما از خوردگی و پارگی در امان باشد .

کابل شیلددار قدرت

این کابل ها در اغلب در نیروگاه های بزرگ استفاده میشود که به منظور روشنایی خیابان ها و یا از نوع قدرت می باشد که برای افزایش ماندگاری و ارتقا و توانایی شان به یک لایه شیلد نیز مجهز میشود .از این جهت برای مصرف درون آب و کانال ای زیر خاک و… میتوان به پایداری کابل شیلد دار نیز حساب کرد .

کابل شیلد دار فرمان و کنترل

همانطور که کابل های فشار قوی نیاز به شیلد دار شدن دارند ، کابل های فشار ضعیف نیز به این علت که میدان های مزاحم و تاثیرات مخرب برای انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال باید شیلد دار شوند . در نهایت با این امور سبب ایجاد نویز و جذب میدان های مغناطیسی مزاحم جلوگیری میشود .

کابل شیلد دار افشان

در کابل های افشان شیلد بافته شده مسی قلع اندود می تواند، تابلوهای فرمان را از هر گزندی حفظ نماید. به همین دلیل از کابل شیلد دار افشان در تابوهای فرمان به منظور حفظ بهتر عملکردشان استفاده می شود.

محصولسایز
کابل افشان شیلددار 1*2
کابل افشان شیلددار 1.5*2
کابل افشان شیلددار 2.5*2
کابل افشان شیلددار 1*3
کابل افشان شیلددار 1.5*3
کابل افشان شیلددار 2.5*3
کابل افشان شیلددار 1*4
کابل افشان شیلددار 1.5*4
کابل افشان شیلددار 2.5*4
کابل افشان شیلددار 1*5
کابل افشان شیلددار 1.5*5

کابل شیلد دار مفتولی

کابل های مفتولی اگر چه در درجه پایین تری از مقاومت در مقایسه با نمونه های افشان قرار می گیرند، اما عرصه های فشار قوی را به مدد شیلد خود به خوبی تحمل می کنند و از نوسانات جریان، هدر رفت انرژی در مدارات و جلوگیری می نمایند.

ویژگیهای کابل شیلد دار

احتمالا تا اینجای مقاله به مهمترین ویژگی کابل های افشان دقت کرده اید ، که این کابل ها یک لایه ی محافظتی دارند! این لایه از یک فویل تشکیل شده است و به صورت سیم های نازک اطراف هادی پوشانده شده اند .از طرف دیگر نیز سیم هایی سبک و منعطفی نیز میباشند .

 

کابل شیلد دار

کاربرد کابل شیلد دار

از آنجا که تداخل الکترو مغناطیسی احتمال آسیب رسانی به داده ها را در پیش دارد ، باید از کابل های شیلد دار استفاده کنیم و از رخداد های جدی و ناخوشایند جلوگیری کنیم.

از دیگر کاربرد های این کابل مقاوم میتوان به این موارد اشاره کرد :

 • اتصال اجزای دستگاه ها در خطوط تولید
 • عرصه های مورد نیاز به منظور اتصال به برق اصلی 
 • تجهیزات حمل و نقل مکانیکی
 • نصب در کانال ها و سینی ها 
 • ماشین ابزار ها
 • مناسب برای داخل ساختمان ها با دمای -5 تا+40 درجه سانتی گراد
 • کاربرد در صنایع برق در غالب کابل فشار قوی و کابل فشار صعیف

به نقل از سایت کابل برق :

تفاوت بین از کابل برق شیلد دار و بدون شیلد

کابل برق شیلد دار دارای یک لایه زره اضافی نسبت به کابل بدون شیلد است که محافظت بهتری از آن را ایجاد می‌کند، اما درعین‌ حال قیمت آن نیز نسبتاً بالاتر هست. کابل‌های شیلد دار می‌توانند کشش بیشتری را تحمل کنند. کابل برق شیلد دار را می‌توان نوعی کابل تقویت‌شده در نظر گرفت که از کابل نوری استاندارد قوی‌تر تشکیل شده است. کابل‌های شیلد دار دارای قابلیت‌های بی‌نظیر حفاظت از آسیب فیزیکی هستند، بنابراین این کابل‌ها می‌توانند از کابل‌ها در برابر نیروهای خارجی محافظت کنند و درنتیجه عمر آن‌ها را افزایش دهند.

کابل شیلد دار

مزایای کابل شیلد دار

 

 مزایای کابل شیلد دار :

 • طول عمر بیشتر
 • مقاومت بهتر در شرایط آب و هوایی
 • عدم تشکیل یک لایه رسانا و انتقال ولتاژ در حضور رطوبت و مواد روغنی
 •  انتقال صحيح داده ها و عدم تأثیر پذیری در میدان های مزاحم

عدم ایجاد میدان الکتریکی در مجاورت یک هادی دیگر:

وقتی که کابل های شیلد دار در کنار تعداد زیادی کابل در خطوط انتقال و با فواصل کم قرار بگیرند، هیچ یک بر دیگری تأثیر منفی نمیگذارند و محافظ به طرز عالی، مانع ایجاد اثرات مخرب بر میدان الکتریکی می شود که چنین مزیتی در کابل های بدون شیلد وجود ندارد.

حفظ پایداری جریان :

شیلدها این قابلیت را دارند که با کم کردن شدت ولتاژ اضافی، جریانی پایدارتر را فراهم میکنند . همچنین آنها نه تنها با رسالت پایداری جریان به میدان آمده اند، بلکه می کوشند با فدا کردن خود از بقای و طول عمر کابل ها در برابر پوسیدگی و تخریب محافظت کنند .

جلوگیری از انتقال ولتاژ به کابلهای بدون شیلد :

در محیط هایی که از قبل به سیستم سیم کشی با کابلهای بدون شیلد مجهز هستند، استفاده از کابل شیلد دار کمک می کند تا انتقال ولتاژ رخ نداده و حوادث مخرب رخ ندهد . همچنین این کابل ها در مکان هایی که خطر طوفان ، آسیب های محیطی ، تخلیه الکتریکی و ایجاد میدان الکترو استاتیکی و… وجود دارد ، انتخاب مناسب تری است.

کابل شیلد دار دارای لایه محافظ داخلی میباشد. 

دلیل شیلد دار کردن  سیم و کابل ها محافظت اطلاعات جاری در کابل ها در برابر تداخلات الکتریکی و مکانیکی میباشد.