کابل افشان در اواخر دهه ی 70 میلادی تولید شد . این سیم وکابل به علت انعطاف بالایی که دارد ، به نام سیم و کابل نرم نیز شناخته میشوند . سیم و کابل افشان برای ساخت از قوانین خاصی پیروی میکنند ، که این قوانین و استاندادر ها قبت بین المللی هستند و همه جا به یک صورت تولید میشود . البته باید اذعان داشت این قوانین ، شامل قوانین بین المللی نیز میشوند که استاندارد ایرانی به ISIRI ۳۰۸۴ و استاندارد جهانی به  IEC ۶۰۲۲۸ مربوط میشود که باید در گروه مشخصی از سیم و کابل رعایت شوند .(گروه 5 و 6 )

سیم افشان

انواع کابل افشان

تقسیم بندی کابل افشان به سه دسته زیر صورت میگیرد:

 • کابل افشان سبک 

این کابل ببشتر برای وسایل برقی ، وسایل منرل و خانگی ، ماشین آلاتی که دو شاخه در آنها مورد استفاده قرار میگیرد استفاده میشود . که باید به این نکته اشاره کرد که ، هادی این نوع کابل نیز از جنس مس آنیل شده است.

 • کابل افشان قدرت 

استفاده از این کابل در مکان های باز از جمله ؛ درون خاک ، داخل آب ، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی ، نیروگاه ها و مصارف صنعتی و … مورد استفاده قرار میگیرد . هادی این نوع کابل نیز از جنس مس آنیل شده است.

 • کابل افشان آلومینیومی

بیشتر کابل‌های نوع افشان از مس ساخته می‌شوند اما به دلیل هزینۀ بالای تهیه مس، تعدادی از تولیدکنندگان به دنبال جایگزینی آلومینیوم با مس هستند. کاربرد این نوع کابل محدود است.

 کابل‌های افشان از نظر ولتاژ نامی :

 • کابل‌ها با ولتاژ نامی ۳۰۰/۳۰۰ ولت (استاندارد ملی ایران به شماره 52 و استاندارد بین المللی 60227 IEC 52 تولید می‌شوند)
 • کابل‌ها با ولتاژ نامی 5۰۰/۳۰۰ ولت (استاندارد ملی ایران به شماره 53 و استاندارد بین المللی 60227 IEC 53 تولید می‌شوند)

ویژگی و مشخصات کابل افشان

یکی از اصلی ترین ویژگی های کابل افشان انعطاف پذیر بودن آنها میباشد ، که معمولا آنها را به صورت گرد طراحی میکنند و از نظر مصرفی کاربرد بالایی دارد . اما نباید ز نقاط ضعفی که در ساختار آنها وجود دارد چشم پوشی کرد و آن هم چیزی نیست جز کاربرد برخی از کابل هایی است که به صورت تخت تولید میشود و ما باید بنابر استفاده ی خود کابل مورد نظر را انتخاب کنیم . البته کابل های افشان به علت انعطاف پذیری بالایی که دارند ، استحکام بالایی دارند و وزن آنها استاندارد است . از دیگر ویژگی های کابل افشان میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرعت تغذیه مسیر کابل افشان تا 240 متر در دقیقه میباشد .
 • کابل افشان قادر به تحمل ولتاژ 300 تا 500 ولتی است.
 • از این کابل می‌توان در نقاط خشک و نمناک استفاده کرد.
 • در پیچش و خمیدگی استحکام بالایی دارد.
 • به راحتی نمی‌شکند و به
 • نسبت به سایر کابل‌ها مقاوم‌تر است.
 • بازدارنده شعله و خود خاموش است.
 • در انواع سایز، اندازه و تعداد رشته به فروش می‌رسد.
 • سطح رسانایی بهتری نسبت به سایر کابل‌های موجود دارد.
 • دارای انعطاف پذیری بالا و قابلیت‌های مکانیکی مناسب است.
 • به دو شکل بسته بندی کلافی و حلقه‌ای عرضه می‌شود.
 • برای برنامه‌های کاربردی مرتبط با انتقال داده مفید است.
 • می‌توان از این کابل برای انتقال سیگنال صوتی، ویدئویی و رادیویی استفاده کرد.
  می‌تواند سیگنال‌های دیجیتالی و آنالوگ ارائه دهد

کاربرد کابل افشان

از کاربرد های کابل افشان میتوان به استفاده ی آن در داخل انواع لوله ها مانند لوله خرطومی که در داخل یا خارج سازه های خارجی استفاده میشود. اما به طور کلی میتوان به کاربرد های زیر اشاره کرد :

 • برای ایجاد اتصالات در لوازم برقی از این کابل استفاده می‌شود.
 • برای ایجاد اتصال لوازم منزل و ماشین‌آلاتی که به طور ثابت کابل به دوشاخه آن‌ها متصل می‌شود.
 • از این کابل برای پمپ شناور چاه‌های عمیق استفاده می‌شود. در واقع بهترین انتخاب برای پمپ‌های آب کابل‌‌های افشان هستند.
 • این یک کابل پرکاربرد برای سیم کشی ساختمان‌ها محسوب می‌شود.
 • این کار در نیروگاه‌ها مراکز توزیع و مصرف بسیار پرکاربرد است.
 • با استفاده از این کابل می‌توان انرژی فضاهای باز ساختمانی را نیز تأمین کرد.

نکاتی که باید به آنها اشاره کرد این است که ؛بطور کلی به دلیل انعطاف‌پذیری و اتصالات متحرک این کابل یک گزینه عالی برای تأسیسات صنعتی و ساختمان‌سازی محسوب می‌شود. و باید بدانید از این کابل نمی‌توان در طراحی و ساخت موتور استفاده کرد،  به دلیل دارا باودن عایق باعث افزایش حجم موتور می‌شود.

افشان سیم

روکش کابل افشان

این کابل ها در ابتدای تولید ، روکش های کائوچو داشتند اما به مرور زمان به علت عایق کردنآنها از مواد نفوذ ناپذیر استفاده شد. که از روکش های جدید آنها میتوان به PVC ،LSZH، پلی اتیلن، لاستیک و … اشاره کرد . که استفاده از روکش های LSZH در این کابل ها سبب میشود که موقع سوختن ، دود های سمی از خود تولید نکنند. برای این کابل ها به نوع مصرف گاهی ممکن است از روکش های آلومینیومی و یا فولادی نیز استفاده گردد که در آن صورت به آنها کابل افشان شیلد دار گفته میشود .

دیگر کابل پرفروش یا بهتر است بگوئیم با بیشترین تقاضای بازار ، کابلهایی با روکش پلاستیکی میباشد . زیرا این کابل ها روکش مقاومی دارند و طول عمر آنها زیاد میباشد و درنتیجه استفاده از آنها در دراز مدت هزینه های مصرف کننده را به شدت کاهش میدهد . این کابل ها برای مکان هایی که احتمال حریص در آنها وجود دارد استفاده میشود مانند ؛ پروژه های سد سازی ، صنایع آب و فاضلاب و کشاورزی و… .

به نقل از سایت تسلا کالا :

سیم افشان یا سیم انعطاف‌پذیر شامل بسیاری از رشته‌های نازک‌هادی است که به هم تابیده شده‌اند و توسط یک لایه عایق پلاستیکی (PVC)  محافظت شده‌اند.

از سیم‌های افشان معمولا بیشتر در سیم‌کشی ساختمان و مواردی که انعطاف‌پذیری بالایی لازم باشد استفاده می‌شود.

 

ولتاژ نامی‌سیم‌های افشان حدودا بین رینج ۳۰۰ تا ۷۵۰ ولت است و در سطح مقطع‌های ۰.۵ تا ۲۴۰ میلی‌متر مربع تولید می‌شوند.

قیمت سیم افشان با برندهای معتبر را در این صفحه می توانید مشاهده کنید.

تفاوت کابل افشان و مفتول

دانستن تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی به مصرف کننده کمک میکند که بتواند بهترین کابل را برای استفاده ی خود انتخاب کند .

 • انعطاف پذیری:

کابل های افشان انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کابل های مفتولی دارند. به همین دلیل، ساختار آنها به صورت رشته ای است.

 • کاربرد:

اتصال در کابل های مفتولی کم است به همین علت ، این نوع کابل ها تک رشته هستند. در کابل های افشان نیز به دلیل قابلیت انعطاف، درصد شکنندگی بسیار پایین است.

 • مقاومت:

در کابل های مفتولی، مقاومت اهمی بیشتر از کابل های افشان است. دلیل این اتفاق را می توان مقدار پیچ ها، طول کابل و تاب های زیاد در کابل های مفتولی دانست.

 • اتصال:

کابل مفتولی نسبت به کابل قابل انعطاف، اتصال کمتری دارد.

 • میزان خوردگی:

کابل مفتولی نسبت به کابل قابل انعطاف دارای خوردگی بیشتری است و از این جهت کابل نیرومندتری است.

 • قیمت:

کابل مفتولی نسبت به کابل قابل انعطاف از قیمت مناسب تر و پایین تری برخوردار است.

قیمت کابل افشان

برای بسیاری سوال پیش می آید مبنی بر آنکه عوامل موثر بر روی قیمت کابل افشان کدامند؟ در بازاری که در حال حاظر بسیار دارای فراز و نشیب می باشد تعیین قیمت کابل افشان غیر قابل انجام می باشد برای مثال می توانیم به نوسان قیمت در بازار مس اشاره نماییم که به طور مستقیم تاثیر بر قیمت کابل می گذارد. چرا که در کابل های افشان از مس استفاده می شود. در کنار مس که باعث تغییر قیمت می شود می توانیم به نوع افشانی که به کار می رود و روکش آن نیز روی قیمت پایانی کابل دارای تاثیر بسزایی می باشد.

آبتین کابل با دارا بودن چندین سال سابقه کاری در زمینه فروش کابل های افشان می تواند کمک بسیاری به شما عزیزان در خرید کابل افشان بنماید. جهت دریافت قیمت تنها کافیست با برقراری تماس، اطلاعات را از ما دریافت نمایید.

به نقل از سایت نفیس نور ، تفاوت کابل برق معمولی و کابل برق افشان:

در برخی از موارد می‌توان گفت که کابل‌های معمولی و کابل افشان از نظر مقاومت الکتریکی هادی شباهت‌هایی را با یکدیگر دارند. البته لازم به ذکر است که این شباهت می‌تواند در کاربردهای خاص و یا حتی در متراژهای بالا از بین برود.

بنابراین می‌توان بیان داشت که کابل‌های افشان در مقایسه با کابل‌های نیمه افشان از مقاومت الکتریکی بیشتری نیز برخوردار هستند. از دیگر تفاوت‌های میان کابل افشان و کابل معمولی می‌توان به روکش آنها اشاره نمود.

کابل‌های معمولی از یک لایه روکش محافظ تا سطح مقطعی در حدود 10 میلی مترمربع برخوردار هستند و در طرف مقابل کابل‌های افشان از دو روکش جهت عایق بهتر و مناسب بهره می‌برند و در نهایت به غلاف بیرون محافظ نیز تجهیز شده‌اند.
این محصولات معمولاً دارای یک رشته سیم از جنس مس یا آلومینیوم هستند که با در کنار هم قرار گرفتن آنها، کابل افشان نیز تشکیل می‌شود.

ساختار کابل افشان

برای بسیاری سوال مبنی بر چگونگی ساختار کابل ها و از جمله کابل افشان می باشد. لازم دیده شد که در ویدیویی هر چند کوتاه از یک تولیدی کابل برای شما ارائه دهیم. کابل ها شامل بخش های متعددی می باشند که هر کدام دارای اهمیت بسیار می باشند برای مثال هادی آن که در وسط قرار می گیرد و وظیفه انتقال برق را دارا می باشد و بخش های دیگر که هرکدام در حد خود دارای کارایی فراوان و اهمیت می باشند.

هادی کابل افشان

کابل های افشان بی شک از بهترین نوع کابل می باشند لازم بر آن است که در نظر داشته باشید یک کابل خوب زمانی خوب محسوب می شود که همه ی اجزای آن از روکش و جلد گرفته تا هادی آن دارای جنس خوب و درجه یک باشد. هادی مس از بهترین و رساناترین هادی می باشد که در کابل های افشان به کار رفته است. رسانایی هادی بالا بوده و به راحتی می تواند از پس هر نیازی که شما دارید بر بیاید. شاید بپرسید که رسانایی نقره، طلا و آلومینیوم بی شک از مس بالاتر است پس چرا از آن ها به جای مس استفاده نمی شود که در پاسخ می توانیم بگوییم یکی از دلایلی که این کار را می کنند قیمت بالای آن ها می باشد مس در مقابل آن ها از مزایایی همچون مقاومت الکتریکی پایین، دارای استحکام در برابر اثرات جوی، مقاومت مکانیکی خوب و مطلوب و هم چنین فرم پذیری می باشد.

کابل افشان خوب

استفاده از کابل افشان گزینه مناسب تری برای پمپهای آب می باشد.

کابل افشان دارای انعطاف پذیری و اتصالات متحرک است ولی گزینه عالی برای تاسیسات ساختمانی و صنعتی محسوب می‌ شود.

برای ارسال اطلاعات در فواصل طولانی استفاده از کابل مفتولی بسیار پرکاربرد و مقرون به صرفه است.