در این مقاله سعی بر آن داریم تا شما را با کابل کواکسیال آشنا نماییم. کابل کواکسیال که مردم آن را با کواکس نیز می شناسند یکی از مدل کابل های برق سنگین می باشند که دارای کاربردی مانند منتقل نمودن سیگنال رادیوفرکانسی (RF) می‌باشد.

کابل کواکسیال چیست

این که بسیاری در ارتباط با کابل کواکسیال ها شنیده باشند و یا حتی کاربرد آن را نیز بدانند امریست طبیعی چرا که این کابل ها محبوبیت بسیاری بین مردم دارد و استفاده بسیار از آن می نمایند. از نام های اختصاری کابل کواکسیال می توانیم به RG-6 وهمچنین به RG-59 اشاره نماییم.کابل های کواکسیال از مورد استفاده ترین کابل های انتقال داده محافظت شده می باشند که در آن دو رسانا به کار رفته است و اگر بگوییم که به صورت هم محور جهت دار شده اند بی  راه نگفته ایم ولی در نظر داشته باشید که توسط یک لایه ی عایق آن دو را از یکدیگر جدا نموده اند. در این مقاله سعی بر آن شده است که اجزای تشکیل دهنده کابل کواکسیال را به طور دقیق برای شما توضیح دهیم.

هسته کابل کواکسیال از جنس یک سیم فلزی مسی می باشد که به راحتی می توانیم آن را از اولین رسانای مود در سیم بدانیم. هسته را با یک عایق ضدبرق غیر رسانا پوشانده اند که همچنین در اطراف این عایق تور فلزی، یا قطیان پوشیده شده است. قطیان را می توانیم رسانای دوم این کابل ها بدانیم. در آخر کل سیم داخل یک جلد محکم قرار می گیرد یا پوشیده می شود که باعث می شود همه چیز را کنار هم نگه دارد.

این کابل ها همیشه از قرن بیستم همراه بوده و دائم در دور و اطراف ما حضور دارند. از این کابل ها در کارهای بسیار مهمی بهره برده اند مانند، تلفن، کابل و اینترنت که باعث آن شده است تا این کابل ها حتما در خانه هایمان نیز وجود داشته باشند. هدف کابل های کواکسیال را می توانیم انتقال سیگنال های الکتریکی که از یک سیستم فرستاده می شوند را به سیستم های دیگر منتقل نماید. به دلیل ساخت سنگینی که در کابل های کواکس به کار می روند به صورت کاملا غیرقابل تشخیص می باشند.

هرچند که همین امر باعث آن شده است که به یکی از چندین کابل با دوام تبدیل گردد.

به نقل از سایت ویکی پدیا :
کابل هم‌مِحوَر
(کواَکسیال) (به انگلیسی: Coaxial cable) یا بافهٔ هم‌محور کابلیست با مغزیِ رسانای داخلی که با پوشش نارسانای منعطفی محصور شده‌است؛ روی این لایهٔ منعطف نیز لایهٔ رسانای نازکی که برای انعطاف بیشتر به هم بافته شده‌است، قرار دارد؛ هدف از این لایه رسانای خارجی جلوگیری از نفوذ نویزهای محیطِ اطرافِ کابل می‌باشد. همهٔ این اجزا، در داخل عایق دیگری محصور شده‌اند.

این کابل‌ها دارای امپدانس مخصوص به خود هستند؛ مثلاً کابل ۵۰ اهمی یا ۷۵ اهمی. کابل مورد استفاده در آنتن ماهواره‌های خانگی و تلویزیونهای همگانی از نوع هم‌محور ۷۵ اهمی هستند. اگر به بدنه آن‌ها دقت کرده باشید، امپدانس و برخی اصطلاحات دیگر آن نوشته شده‌است.

کابل کواکسیال

کاربرد کابل کواکسیال

لازم به ذکر است که کاربرد کابل کواکسیال سوالی بسیار مهم و کاربردی می باشد. کابل های کواکس را طراحی نموده اند تا سیگنال ها با فرکانس مختلف را حمل و از آن در برابراینترفرنس های الکترونیکی مغناطیسی محافظت کند.

بسیاری این نوع کابل را تنها بنابر استفاده ایی که در آنتن های تلویزیون دارند می شناسند ولی لازم بر ذکر است که در تجهیزات بسیاری یافت می شود مانند رسانه های رادیویی، رادیو تبلیغات، رادیو آماتور، کابل های زیر دریا و دوربین های مدار بسته، تجهزات ویدیویی خانه و نرم افزار های اترنت پهن باند.

عملکرد کابل کواکسیال

اگر قصد آن را دارا می باشید که به طور دقیق با کاربرد کابل کواکس آشنا شوید در ابتدا لازم بر آن است که با چهار لایه این کابل آشنا شوید.

کابل های کواکس دارای یک رسانای مرکزی می باشند که بسیاری از مس ساخته می شود که این رسانا فیلم و داده ها را منتقل می نماید. همچنین در اطراف هادی از یک عایق استفاده شده است تا از کاهش سیگنال جلوگیری نماید. سپس یک شبکه بافته شده قرار دارد که از جنس مس می باشد و از انتقال EMI و رادیو مراقبت می نماید.  سپس پوشش خارجی قرار دارد که پلاستیک می باشد و از آسیب رساندن به لایه های داخلی مراقبت می نماید. و بعد از آن کابل های کواکس دارای لایه های متمرکز از رسانا الکتریکی می باشد. شاید بپرسید که کابرد این لایه ها چیست که در پاسخ می توان اینگونه پاسخ داد این لایه ها کمک می کند که سیگنال ها در داخل کابل بسته شده و از تداخل صدای الکتریکی با سیگنال های مختلف جلوگیری می نماید.

برای خرید کابل آلومینیوم می توانید به لینک مراجعه نمایید..

کابل کواکسیال

انواع کابل کواکس و کاربردهای آن ها

کابل های کواکس دارای مدل های بسیاری می باشد و هر کدام داریا کاربردهای بسیار می باشند که در ادامه شما را با آن ها آشنا می نمایمم.

کابل کواکسیال هارد لاین

این مدل از کابل را می توانیم از کاربردی ترین کابل ها بدانیم چرا که دارای قدرت سیگنال بسیار بالایی می باشد. ضخامت این کابل ها را می توانیم برابر با 0.5 اینچ تا 1.75 بدانیم که قطر آن نسبت به دیگر کابل بزرگ تر می باشد.

از کابل های کواکس هارد لاین در منتقل نمودن اطلاعات اطلاعات تلویزیون استفاده می شود در نظر داشته باشید که تنها یکی از این کابل ها توانایی منتقل نمودن اطلاعات صد تلویزیون را دارا می باشد.

کابل کواکسیال RG 6

این مدل کابل را می توانیم از نمونه دیگری دانست که دارای کاربرد های بسیاری در اطراف ما می باشد. RG را می توانیم مخفف راهنمای رادیویی بدانیم و باید بدانید که عدد قرار گرفته بعد از آن به قطر کابل اشاره می کند برای مثال 6  برابر است با 06.6. از دلایل استفاده از این کابل می توانیم به آن اشاره نماییم که باعث بهبود کیفیت سیگنال می شود.

کابل کواکسیال RG 11

مانند کابل ها RG 6  کابلی می باشد که دارای آمپدانس 75 اهم می باشد و همچنین دارای ضخامت بیشتری نسبت به RG6 می باشد ولی در نظر داشته باشید که برای برنامه های پرکاربرد در ماهواره، تلویزیون یا تلویزیون کابلی استفاده می شود.

آبتین کابل نمایندگی رسم سیم و کابل باختر در نیازهای شما می تواند کمک بسیاری به شما عزیزان نماید. 

کابل کواکسیال نوع خیلی رایج از کابل انتقال داده های محافظت شده می باشد که از دو رسانا ساخته شده است و به طور هم محور جهت دار شده اند اما توسط یک لایه عایق از هم جدا شده اند.

کواکس طراحی شده است تا سیگنال هایی با فرکانس بالا را حمل کند و از آن سیگنال ها در برابر اینترفرنس های الکترو مغناطیسی (EMI) محافظت کند.