وبلاگ

بررسی انواع سینی کابل

بررسی انواع سینی کابل

بررسی انواع سینی کابل به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم انتخابی مناسبی در خرید سینی کابل و اتصالات در مجموعه خود داشته باشیم. سینی‌های کابل امروزه به عنوان پشتیبان از طیف وسیعی از سیم‌کشی‌ها مانند کابل‌های توزیع برق، خطوط برق فشار قوی، سیم‌کشی مخابرات، سیم‌کشی کنترل حساس، کابل‌های نوری و… استفاده می‌شوند. سینی کابل علاوه بر پشتیبانی وظیفه ارتقاء، گستردگی بیشتر و همچنین انتقال شبکه‌ها را نیز بر عهده دارد. این محصولات دارای انواع مختلفی هستند که در موارد مختلفی مانند کابل‌کشی پارکینگ‌ها، سوله‌ها، انبارها و… به کار برده می‌شوند؛ بنابراین آگاهی از نحوه انتخاب، موارد استفاده، پوشش‌ها و مزایا و معایب این سینی‌های کابل می‌تواند در انتخاب شما بسیار موثر باشد.

محصولات مرتبط : کابل کواکسیکال

نحوه انتخاب سینی کابل

” بیشتر بخوانید : بهترین روکش سیم و کابل

نحوه انتخاب سینی کابل

در انتخاب سینی کابل مناسب برای انواع محیط‌ها، باید معیارهای خاصی را مدنظر قرار دهیم. انتخاب درست سینی کابل مناسب باعث می‌شود تا سیم و کابل به صورت درستی در داخل لوله‌های فولادی برق جایگزین شوند. در ادامه به چند مورد از معیارهایی که باید به هنگام انتخاب سینی کابل به آن توجه شود، می‌پردازیم:

 • در انتخاب سینی کابل باید به نوع و تعداد سینی کابل و همچنین کابل‌های درون آن دقت کنید. نوع و تعداد سینی کابل از اهمیت و اولویت بالایی در انتخاب این محصول برخوردار هستند و باید مورد توجه قرار گیرند.
 • شرایط محیطی محل نصب سینی کابل را پیش از خرید در نظر بگیرید. شرایط محیطی نقشی تعیین‌کننده در انتخاب جنس و نوع روکش سینی کابل دارد.
 • ضخامت سینی کابل فاکتور مهمی به هنگام خرید این محصول است؛ بنابراین باید وزن کابل نصب ‌شده درون سینی کابل را مدنظر قرار دهید.
 • به هنگام خرید سینی کابل حساسیت به خوردگی آن را در نظر بگیرید. خوردگی‌ با مواد شیمیایی و متنوع بسیاری ممکن است باعث از بین رفتن یا کاهش طول عمر سینی کابل شود؛ بنابراین در انتخاب سینی کابل مورد نظر خود، باید از مقاومت سینی کابل نسبت به خوردگی مطمئن شوید.
 • از دیگر مواردی که باید در انتخاب سینی کابل در نظر بگیریم، شعاع خمش کابل‌ها است.
 • در نظر گرفتن فضای مناسب کابل روی سینی‌ها نیز از دیگر مواردی است که در انتخاب سینی کابل بسیار حائز اهمیت است.
 • راحتی نصب سینی‌ها در صنعت و ساختمان از دیگر معیارهایی است که باید در انتخاب سینی کابل مورد توجه قرار گیرد. سینی کابل‌ها باید به گونه‌ای تهیه شوند که افراد بتوانند به راحتی آن ها را در ساختمان‌ها و سایر فضاها نصب کنند.
 • بسط پذیری این محصول از دیگر مواردی است که در انتخاب سینی کابل باید در نظر گرفته شود. بسط پذیری امکان ادامه دادن و توسعه آن‌ها را در طراحی‌های بعدی پروژه را فراهم می‌کند.
 • مقدار گرمای تولید ‌شده توسط کابل را به هنگام خرید سینی کابل در نظر بگیرید تا از خسارات و مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

محصولات مرتبط : کابل زره دار

هدف از استفاده از انواع سینی کابل

” بیشتر بخوانید : بهترین نمایندگان سیم و کابل در تهران

سینی کابل از چه موادی ساخته می‌ شود ؟

سینی کابل اغلب از موادی ساخته می‌شود که نسبت به خوردگی مقاوم باشند. به این منظور در ساخت سینی‌های کابل از فلزهای مقاوم به خوردگی مانند فولاد کم کربن، آلیاژ آلومینیوم یا فولاد کروم استفاده می‌شود. در ساخت سینی‌های کابل می‌توان از فلزهای با پوشش مقاوم در برابر خوردگی مانند روی یا اپوکسی نیز استفاده کرد.

آلومینیوم

سینی‌های کابل از جنس آلومینیوم دارای مزایای بسیاری هستند که باعث می‌شوند اغلب افراد آن‌ها را به دیگر جنس‌ها ترجیح دهند. از مزایای این سینی‌های کابل می‌توان به استحکام و مقاومت بالای آن‌ها در محیط‌های خورنده خاص و همچنین نصب آسان آن‌ها اشاره کرد. سینی‌های کابل ساخته شده از آلومینیوم، دارای وزن سبکی هستند و مزیت بی نیازی از تعمیر و نگهداری را نیز دارند. سینی‌های کابل آلومینیومی همچنین به دلیل اینکه مغناطیسی نیستند، تلفات الکتریکی را به حداقل می‌رسانند.

فولاد

سینی‌های کابل از جنس فولاد به دلیل شکل‌دهی و اکستروژن، دارای استحکام مکانیکی بالایی هستند. این نوع سینی‌ها از فولادهای با کیفیت با استفاده از فرایند رول شکل پیوسته ساخته می‌شوند. از مزایای اصلی این سینی‌های کابل فولادی می‌توان به استحکام بالا و همچنین هزینه پایین آن اشاره کرد.

فولاد ضد زنگ

سینی‌های کابلی که از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند، دارای مقاومت بالایی در برابر مواد رنگ‌زدا، مواد آلی و همچنین مواد مصنوعی معدنی در دمای بالا هستند. این نوع فولاد استحکام تسلیم و استحکام خزش بالایی را در دماهای زیاد ارائه می‌کند.

محصولات مرتبط : کابل افشان

سینی کابل از چه موادی ساخته می_ شود ؟

پوشش های مورد استفاده برای سینی کابل ها

در ساخت انواع سینی کابل‌ها از پوشش‌های متنوعی می‌تواند استفاده شود. این نوع پوشش‌ها باعث می‌شود تا از سینی کابل در مکان‌ها و شرایط مختلف محافظت شود. در ادامه به پوشش‌های مورد استفاده برای سینی کابل‌ها اشاره می‌کنیم:

پوشش گالوانیزه

پوشش‌ گالوانیزه از رایج‌ترین پوشش‌ها برای سینی کابل هستند. این نوع پوشش از طریق الکترولیز با فرو بردن فولاد در دوش نمک روی، با روی پوشانده می‌شود. برای محافظت از روی، یک لایه شامل ترکیبی از کربنات‌ها، هیدروکسیدها و اکسیدهای روی، بر سطح روی ایجاد می‌شود. این نوع پوشش به دلیل مزیت‌های زیادی که دارد مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. در ادامه به برخی از مزیت‌های استفاده از پوشش گالوانیزه اشاره می‌کنیم.

 • مقرون به صرفه بودن
 • محافظت در برابر طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی محیطی
 • خود ترمیمی ناحیه محافظت‌نشده به هنگام بریدگی یا خراش

پیش گالوانیزه

پیش گالوانیزه از دیگر پوشش‌هایی هستند که برای محافظت از سینی کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید این نوع پوشش که به عنوان گالوانیزه آسیاب یا گالوانیزه داغ نیز شناخته می‌شود، با عبور از سیم پیچ‌های فولادی از روی مواد مذاب، در طول کارخانه فولاد انجام می‌شود. پس از ساخت این کویل‌ها به اندازه مورد نظر برش داده می‌شوند. برش‌ها و جوش‌ها معمولا از مناطقی هستند که در طول ساخت پوشش داده نمی‌شوند. این مناطق به وسیله روی همسایه که نقش آند قربانی را بازی می‌کند، محافظت می‌شوند.

گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم از دیگر پوشش‌های پرطرفداری است که برای سینی‌‌ کابل‌های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پوشش دارای ضخامت بیشتری نسبت به پیش گالوانیزه است و تمامی سطوح از جمله لبه‌ها، سوراخ‌ها و جوش‌ها را در بر می‌گیرد. از این نوع پوشش بیشتر در محیط‌های بیرونی و محیط‌های صنعتی خشن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصولات مرتبط : کابل مفتولی

سینی کابل از چه موادی ساخته می_ شود ؟ (1)

هدف از استفاده از انواع سینی کابل

هدف استفاده از انواع سینی کابل، می‌تواند در شرایط و مکان‌های مختلف، متفاوت باشد. با توجه به شرایط آب و هوایی و همچنین مکان استفاده از سینی کابل، باید انواع سینی کابل را بررسی کرد و بهترین و مناسب‌ترین مورد را برای خرید انتخاب کرد. در ادامه به برخی از هدف‌های استفاده از انواع سینی کابل اشاره می‌کنیم:

 • استفاده در فعالیت‌های صنعتی که سیم و کابل با تعداد بالا
 • استفاده توسط مهندسان در کاربردهای صنعتی، با توجه به میزان گرمایش کابل‌ها و نوع قرارگیری آن‌ها
 • استفاده در محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها، شرکت‌ها و…
 • استفاده در سیم‌کشی خطوط برق با فشار بالا، شبکه‌های توزیع برق، سیستم‌های مخابرات، سیم‌کشی کابل‌های نوری و…

محصولات مرتبط : کابل آلومینیوم

مزایا و معایب سینی کابل

سینی‌ کابل، جایگزینی مناسب و کاربردی برای سیم‌کشی‌ها و محافظ‌های الکتریکی هستند که می‌توانند به طور کامل کابل‌ها را محصور کنند؛ بنابراین به جرئت می‌توان گفت که مزایای استفاده از سینی کابل بیشتر از معایب آن است و باعث می‌شود تا راندمان به مقدار زیادی افزایش پیدا کند. در ادامه به مزایا و معایب سینی کابل اشاره می‌کنیم.

مزایا:

 • نگهداری کابل‌ها
 • افزایش ایمنی
 • مستحکم‌تر کردن فرایند کابل‌کشی
 • راحت‌تر کردن کابل‌کشی
 • زیباسازی مجموعه و ایجاد نظم و ترتیب
 • تفکیک‌سازی سیم و کابل و ایجاد دسترسی آسان به آن‌ها
 • حفاظت و جلوگیری از آسیب دیدن سیم و کابل

معایب:

 • در سینی کابل‌هایی با کف یک‌دست، امکان جمع شدن رطوبت در سینی کابل‌ها وجود دارد.
 • در صورت بررسی و تمیز نشدن منظم سینی‌ها، امکان جمع شدن گرد و غبار و شلوغی قابل احتراق وجود دارد.

سخن پایانی
استفاده از سینی‌های کابل در ساخت و ساز‌های تجاری و صنعتی بسیار کاربردی است. این محصول معمولا در کارخانه‌های صنعتی، بیمارستان‌ها، مجمع‌های اداری، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. استفاده از سینی‌های کابل در سیستم‌های سیم‌کشی که امکان تغییر در آن‌ها وجود دارد، می‌تواند بسیار مفید باشد؛ زیرا با استفاده از سینی‌های کابل می‌توان کابل‌های جدید را در آن‌ها قرار داد و از کشیدن آن‌ها از طریق لوله، جلوگیری کرد.

محصولات مرتبط : کابل مسی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.