وبلاگ

نحوه عیب یابی و تست کامل برق با جدیدترین روش ها

نحوه عیب یابی و تست کامل برق با جدیدترین روش ها

عیب‌یابی و تست کامل برق می‌تواند از خطرات و آسیب‌های بیشتر برقی جلوگیری کند . متأسفانه برخی از افراد به این نوع تست توجهی ندارند و به همین دلیل است که با مشکلات ریز و درشت بسیار زیادی روبرو می‌شوند و به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه شما را با روش های گوناگون عیب‌یابی کابل برق بیشتر آشنا کنیم ؛ پس در ادامه همراه ما باشید . همچنین شما میتوانید در مورد انواع برند های کابل مانند ؛ نمایندگی فروش سیم و کابل باختر ، سیم و کابل رسانا ، نمایندگی فروش سیم و کابل البرز الکترونیک لینکو و … دیدن فرمایید .
محصولات مرتبط : کابل مسی .

اتصالات جریان برق

عیب و ایرادهای موجود در کابل برق

بسیار مشاهده شده است که در بین عیب و ایرادهای اتصال کوتاه که در کابل به وجود می‌آید ، غلاف 15% مشکل و 13% به خاطر مقاومت کمتر از 10 اهم رخ می‌دهد. البته ناگفته نماند که مقاومت ۱۰۰ اهم 11%، مقاومت ۱ کیلو اهم 10%، مقاومت ۱۰ کیلو اهم 13%، مقاومت ۱۰۰ کیلو اهم13% و مقاومت مگا اهم نیز 15% در این اتصالات و عیب و ایرادها نقش دارند . قطعی یک یا چند رشته کابل نیز در مدار باز می‌تواند سبب ایجاد خرابی در کابل برق باشد که تنش حرارتی و کشش مکانیکی معمولاً مشکلات این‌چنینی را به وجود می‌آورند.

محصولات مرتبط : کابل آلومینیوم .

نحوه ی عیب جویی جریان برق

1.روش TDR

روش TDR در بین روش‌های عیب‌یابی و تست کامل برق حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در این روش استفاده از پالس با فرکانس رادیویی گنجانده شده است. تعویض امپدانس محیطی با عبور از سیگنال الکتریکی میسر است. ارسال و بازگشت سیگنال قطعاً زمان مشخصی دارد که در کنار اطلاع از سرعت انتشار سیگنال می‌توان فاصله‌ای که مابین محل خطا و محل ارسال سیگنال وجود دارد را پیدا کنید. حال در این روش پالس ولتاژ کم و پایینی را به درون کابل (مورد آزمایش) ارسال می‌کند. قطعاً تغییرات امپدانس در کابل دارای انعکاس نیز هستند. TDR این وظیفه را دارد که به اندازه‌گیری زمان و محل سرعت انتشار پالس به محاسبه فاصله تا محل انعکاس بپردازد. بدین ترتیب اطلاعاتی به دست می‌آید که در مورد علت خطای درون کابل بسیار مفید است. انواع تغییرات امپدانس در کابل که از طریق روش TDR قابل مشاهده است، شامل:

 • انتهای باز کابل
 • اتصال کوتاه در انتهای کابل
 • تطبیق امپدانس
 • اتصالات کابل
 • اتصالات کوتاه
 • وجود مقاومت موازی
 • قطعی در کابل یا قطعی در هر فاز کابل
 • وجود مقاومت سری
 • اتصال T
 • تغییر امپدانس، مثبت
 • تغییرامپدانس، منفی

محصولات مرتبط : کابل زره دار .

نحوه ی عیب یابی جریان برق

 

2.روش پیوستگی هادی حفاظتی

در تأسیسات الکتریکی یک روش عالی برای عیب‌یابی و تست کامل برق وجود دارد که به آن پیوستگی هادی حفاظتی می‌گویند. برای انجام این نوع تست در ابتدا باید کلید اصلی تابلو قطع گردد و سپس مابین ترمینال زمین و سیم فاز خروجی باید روش برای ارتباط موقت وجود داشته باشد. حال نوبت آن رسیده است که در یک بخش تقریباً دور از پریز برق، مابین سیم فاز و اتصال زمین، که مقاومت وجود دارد، اندازه‌گیری صورت گیرد که البته ماجرا در این‌جا به پایان نمی‌رسد و گام بعدی باید مقاومت هادی حفاظتی مدار را از رابطه مورد بررسی و حساب قرار داد. توجه داشته باشید که مقاومت به دست آمده را باید با توجه به ضریب دما ارزیابی کرد. معمولاً این روش را تعمیرکاران ماهر و کاربلد دنبال می‌کنند.

محصولات مرتبط : کابل افشان .

 

3.تست کابل با میگر (تستر عایق)

میگر که به آن تستر عایق هم گفته می‌شود در بین روش‌های اصلی عیب یابی و تست کامل برق حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. میگر، یک ابزار عالی برای اندازه‌گیری مقاومت‌هایی است که در ولتاژ بسیار بالا قرار دارند. (حدود مقاومت می‌تواند 5000 مگا اهم باشد.) زمانی که منبع ولتاژ متناوب است، می‌توان از دو روش استفاده کرد. در روش اول، منبع تغذیه DC مورد نیاز است. این منبع ولتاژ DC را با کمک نوسان‌ساز می‌تواند به Ac تبدیل کند. حال برای بالا بردن ولتاژ متناوب خروجی اسیلاتور، ترانسفورماتور یک گزینه مناسب و ایده‌آل است. اما روش دوم چه می‌تواند باشد؟ در این روش از یک ژنراتور ساده برای تولید ولتاژ Ac می‌توان کمک گرفت.
تست کامل برق خصوصاً برای کابل‌های زیرزمینی را بسیار جدی بگیرید. به این دلیل که این کابل‌ها معمولاً در طول زمان به خاطر وجود رطوبت، مقاومت عایق مابین سیم به شدت پایین می‌آید و جریان ولتاژ نیز دچار نشتی می‌شود که در روش‌های جدید می‌توان 50 ولت تا 20 کیلو ولت و همچنین مقاومت 50 ترا اهم را به راحتی برای تعیین ولتاژ تستر عایق انتظار داشت. از جمله کارایی دیگر این وسیله کاربردی می‌توان به اندازه‌گیری مقاومت بین هر یک از فازها و زمین، عیب‌یابی سوییچ‌های وکیوم در کارخانه‌های تولید موتورهای الکتریکی تک فاز و سه فاز و البته تولید سیم و کابل اشاره کرد.

محصولات مرتبط : کابل کواکسیال .

عیب یابی جریان برق

شناسایی محل عیب کابل

محل عیب کابل چنانچه مشخص گردد می‌تواند روش‌هایی را برای عیب یابی تعیین نماید. روش مقایسه مقاومت یکی از این روش‌ها است. پل وتستون به اندازه‌گیری مقاومت ما بین دو رشته دارای عیب و ایراد می‌پردازد. حال باید مقاومت این دو رشته با یک‌دیگر مقایسه شوند تا بتوان نقطه دارای عیب و ایراد را پیدا کرد.
روش مقایسه افت ولتاژ در عیب‌یابی و تست کامل برق زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که محل اتصال کابل به زمین باشد. با وجود دو سیم h1 و h2 (کمکی) در کابل، کلید را در حالت a و b بگذارید و با استفاده از ولتمتر دو حالت موجود راحساب کنید. در روش دو نقطه‌ای زمانی که کلید را در دو حالت a و b قرار می‌دهید، دو هادی سالم را در کابل در حالت تعادل در نظر بگیرید، تا فاصله محل عیب مشخص گردد. روش گراف که به روش سه نقطه‌ای معروف است، سیم‌های h1 و h2 را در سه حالت a و b و c قرار می‌دهند، در هر کدام از حالت‌ها تغییر لغزنده روی سیم مقاومت‌دار با به صفر درآوردن گالوانومتر مشخص می‌شود.

سخن پایانی

برای خرید کابل‌های با کیفیت و قیمت مناسب، شما می‌توانید هم اکنون به سایت بروز abtincable.ir مراجعه کنید. این مجموعه از سال 1373 فعالیت خود را در این حوزه به صورت جدی آغاز کرده است. انواع کابل را در قیمت و جنس‌های گوناگون در این سایت بیابید. خاطر نشان می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عیب‌یابی و تست کامل برق می‌توانید با پشتیبانی این سایت در ارتباط باشید تا با صبر و حوصله پاسخگوی سؤالات شما کاربران عزیز باشند.

محصولات مرتبط : کابل زره دار .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.