وبلاگ

سیم و کابل خشک چیست ؟

سیم و کابل خشک چیست ؟

سیم و کابل خشک معمولاً از سیم‌های آلومینیومی یا مسی ساخته شده و سپس با استفاده از یک پوشش عایق پوشانده می‌شوند تا در برابر آسیب‌های محیطی از آن محافظت شود. جنس این پوشش‌های عایق معمولاً از پلیمر‌های مصنوعی است. یکی از انواع این کابل‌ها کابل خشک است که در صنایع مختلف به خصوص صنعت الکترونیک کاربرد دارد.

محصولات مرتبط : کابل مسی

تعریف کابل خشک

“بیشتر بخوانید : تولید سیم و کابل برق به چه صورت است ؟

تعریف کابل خشک

کابل خشک یا کابل زمینی به کابل‌های گفته می‌شود که از چندین رشته مفتون مسی تولید می‌شوند. این رشته‌ها به طور منظم در یک دیگر بافته شده و کابل خشک را ایجاد می‌کنند. با توجه به اینکه کابل زمینی از رشته‌های سیمی به دست می‌آیند، در دسته کابل‌های‌ رسانا قرار می‌گیرند؛ این موضوع را می‌توان مهم‌ترین ویژگی سیم و کابل خشک در نظر گرفت. همانطور که از نام این کابل پیدا است، کابل خشک ثابت و بدون انعطاف است.

محصولات مرتبط : کابل آلومینیوم

مشخصات و ویژگی‌ های کابل خشک

کابل‌های خشک به دلیل ثابت و غیر انعطاف‌پذیر بودن، معمولاً در بخش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز به تحرک و انعطاف نباشد. به طور کلی کابل‌های خشک به دو نوع تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

۱. دسته اول: کابل‌هایی با ولتاژ اسمی ۳۰۰ تا ۵۰۰ با مقاطع ۰. ۵ و ۰. ۷۵ و ۱ میلی‌متر

۲. دسته دوم: کابل‌هایی با ولتاژ اسمی ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت با مقطع بیش از ۱ میلی‌متر

به کابل‌های خشکی که روش نصب ثابتی دارند، کابل‌های برق NYY می‌گویند. برای محافظت بیشتر، این سیم‌ها را با استفاده از یک لایه روکش مسلح می‌کند. جنس روکش محافظ به هزینه و میزان‌رسانایی مورد نیاز بستگی دارد. معمولاً برای ساخت روکش کابل خشک از فلزات آلومینیوم یا مس استفاده می‌کنند. بکارگیری استاندارد VDE در ساخت سیم و کابل خشک، یکی دیگر از دلایل نامگذاری این سیم‌ها است.

کابل خشک نوعی کابل مفتولی است که معمولاً در صنایع تابلو‌سازی استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید سیم‌کشی برق درون تابلو‌های تبلیغاتی به شکل ثابت هستند. این سیم‌های به هم تابیده، معمولاً از فلز ‌رسانا مسی هستند. در ضمن کابل‌های خشک معمولاً با استفاده از عایق pvc عایق‌بندی می‌شوند.

قیمت کابل خشک در مقایسه با کابل افشان نسبتاً کمتر است؛ همچنین احتمال ایجاد اتصال در کابل‌های خشک کمتر بوده و مقاومت زیادی در برابر آسیب و خوردگی از خود نشان می‌دهد. در کابل خشک از هادی مس استفاده می‌شود. با توجه به اینکه قیمت مس کمی بالا است، گاهی اوقات از هادی آلومینیوم نیز برای ساخت کابل خشک استفاده می‌شود.

محصولات مرتبط : کابل مفتولی

مشخصات و ویژگی_ های کابل خشک

“بیشتر بخوانید : بررسی تفاوت شبکه یUTP و STP

انواع کابل خشک

کابل خشک دارای انواع مختلفی است. این کابل‌ها معمولاً در اندازه و سایز‌های مختلف تولید شده و در دسترس مشتری قرار می‌گیرند. انواع کابل خشک از نظر سایز و ضخامت با یکدگیر متفاوت هستند. معمولاً افراد از این کابل‌ها برای موارد مختلف استفاده می‌کنند.

  • کابل NYY: به طور معمول از کابل NYY برای کابل‌کشی برق بدون محافظ مکانیکی در داخل و خارج مجتمع استفاده می‌شود.
  • کابل NYRY: نوعی کابل است که معمولاً برای تأمین برق در شبکه‌های هوایی، داخل یا بیرون از مجتمع، سیستم‌های زمینی و… به کار ‌می‌روند. کابل خشک NYRY نوعی کابل است که از یک هسته یا پوشش آلومینیومی یا سیم‌های چند هسته‌ای ساخته می‌شود. روکش این سیم معمولاً از فولاد است. به همین دلیل بسیار مقاوم است و عملکرد بسیار خوبی دارد.

از انواع دیگر کابل خشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کابل خشک 16 ارت
  • کابل خشک 25 ارت
  • کابل خشک 35 ارت
  • کابل خشک 50 ارت

محصولات مرتبط : کابل افشان

کاربردهای کابل خشک

کاربردهای کابل خشک

کابل و سیم خشک در امور ساخت­و­ساز به‌خصوص در ساختمان‌سازی و برج‌سازی استفاده می‌شود. کابل‌کشی‌هایی که در داخل خانه‌ها مشاهده می‌کنید، معمولا با استفاده از کابل خشک صورت می‌گیرند. کابل خشک در صنعت هم کاربرد دارد. به عنوان مثال برای کابل‌کشی فضا‌هایی که سطح مقطع بزرگی دارند از کابل خشک استفاده می‌کنند.

کابل خشک معمولاً در محیط‌ها و مکان‌های خشک و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته جالبی که در مورد این نوع کابل وجود دارد این است که کابل خشک نسبت به رطوبت هوا حساسیت نشان نمی‌دهد. در صورتی که کابل خشک مورد استفاده، با استفاده از گالوانیزه گرم تهیه شده باشد؛ استفاده از آن در مناطق جغرافیایی مختلف و انواع شرایط آب و هوایی امکان‌پذیر خواهد بود.

کابل خشک در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم است؛ به همین دلیل عمر بالایی دارد. ناگفته نماند که کابل‌های افشان و غیر خشک هم کابل‌های خوبی هستند و فرم‌گیری عالی دارند؛ اما مدتی بعد از استفاده دچار پوسیدگی می‌شوند؛ به همین دلیل است که اکثر مردم ترجیح می‌دهند از کابل خشک استفاده کنند.

نکته مهم دیگری که در مورد کابل خشک وجود دارد این است که کابل‌های خشک گزینه مناسبی برای کابل کشی زیر زمین نخواهند بود. هنگام استفاده از کابل خشک باید به اختلاف مقاومت آن نسبت به مدل افشان دقت داشته باشید.

محصولات مرتبط : کابل زره دار

نتیجه‌ گیری

در این مقاله معرفی کامل سیم و کابل خشک پرداختیم. آبتین کابل سال‌های زیادی است که با ارائه انواع کابل با کیفیت در خدمت مردم ایران است. برای تهیه انواع کابل‌ها از جمله کابل خشک می‌توانید به این فروشگاه مراجعه کنید و کابل مورد نیاز خود را با قیمت مناسب تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.