وبلاگ

آیا سیم و کابل یکی هستند؟

5Differences and similarities

اگر بخواهیم یک سوال ساده را در بین جمعی مطرح نماییم سوال تفاوت و شباهت سیم و کابل چیست؟ می تواند بسیار بحث یرانگیز باشد چرا که حتی بسیاری این دو را یکی می دانند و تفاوتی میان آن ها قائل نمی شوند. هر چند که اگر بگوییم شباهتی میان آن ها وجود ندارد نیز اشتباه است. در ادامه این مقاله سعی بر آن داریم که تفاوت ها و شباهت های سیم و کابل را بررسی نماییم. در ابتدا لازم است هر کدام را به خوبی بشناسیم که پایین تر تعریفی هر چند خلاصه از آن سیم و کابل ارائه شده است. برای خرید کابل افشان و کابل مفتولی می توانید به لینک مراجعه نمایید.

Differences and similarities 3

 

مهمترین علائم اختصاری سیم و کابل

سیم برق

سیم برق را می توانیم یک رشته یا تعدادی رشته های یک ماده رسانای الکتریکی بدانیم. بطور معمول این ماده می تواند آلومینیوم، مس و حتی گاهی فولاد باشد. سیم ها هم می توانند برهنه باشند یا در یک جلد ساده و یا رنگی باشد. شکل ظاهری سیم ها به صورت یک رشته بلند و باریک می باشد هرچند که قابلیت شکل گیری را نیز دارا می باشد. سیم دارای انواعی می باشد که می توانیم به

 • سیم مفتولی
 • سیم نیمه افشان
 • سیم ارت
 • سیم نایلون

      اشاره نماییم.

Differences and similarities 2

تشخیص سیم و کابل با کیفیت و بی کیفیت

کابل برق

تفاوت و شباهت سیم و کابل را شاید بتوانیم پس از شنیدن تعریف مختصر از کابل ها نیز خودبه خود تشخیص دهیم. کابل ها را می توانیم دسته‌ایی از دو و یا تعدادی رسانا که هم می توانند از سیم رشته ایی و همچنین از سیم جامد باشند تشکیل شده باشند که بعضی به طرقی بهم دیگر پیچ خورده اند یا به روش های دیگر به هم متصل شده اند. کابل ها نیز مانند سیم های برق دارای انواعی می باشند که می توانیم به

 • کابل های جفت پیچ خورده
 • کابل چند رسانا
 • کابل هم محور
 • کابل فیبرنوری

      اشاره نماییم.

حالا که تعریف مختصر از هر دو را مطالعه نمودید زمان آن است که با تفاوت و شباهت سیم و کابل آشنا بشویم. سیم و کابل دارای تفاوت بسیاری می باشند که اگر بخواهیم به صورت تخصصی برای شما رائه کنیم باید روزها وقت مطالعه بگذارید. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با تفاوت ها و شباهت ها هرچند به صورت جزئی و خلاصه آشنا نماییم.

Differences and similarities

 

تفاوت و شباهت سیم و کابل از مناظر مختلف

تفاوت و شباهت سیم و کابل در کاربرد

اگر قصد اشاره به کاربرد سیم های مفتولی داشته باشیم می توانیم این گونه بگوییم سیم های مفتولی و یا آلومینیومی بدون روکش دارای کاربرد در موتورهاو تجهیزات صنعتی می باشند. همینطور در نظر داشته باشید که از سیم های برق روکش دار در صنعت های مختلفی از جمله ساختمان سازی و اتوموبیل سازی کاربرد بسیار دارد. لازم به ذکر است سیم ها دارای کاربرد بیشتری نیسب به کابل ها در صنعت ها می باشند.

تفاوت و شباهت سیم و کابل در هادی برق

تفاوت و شباهت سیم و کابل را می توانیم بگوییم که در این قصد جالب می شود. هادی کابل و انواع سیم برق را  از دید بدنه می توانیم مانند هم بدانیم چرا که هر دو یا از آلومینیوم و یا از مس ساخته شده اند. بنابر آنکه فرم پذیری آلومینیوم از مس کمتر است آن را به صورت مفتولی می سازند و عرضه می نمایند. اما کابل های مسی و سیم های مسی را در هر دو نوع هادی می سازند. نمایندگی سیم و کابل باختر می تواند به شما در تهیه کابل مفتولی و انواع کابل و سیم های برق کمک بسیار بنماید. کابل ها بر اسا فشار و سطح ولتاژ به چهار دسته تقسیم می شوند :

 • کابل فشار قوی
 • کابل فوق فشار قوی
 • کابل فشار متوسط
 • کابل فشار ضعیف

تفاوت و شباهت سیم و کابل بر اساس روکش

اولین و ساده ترین تفاوت را می توانیم به آن اشاره نماییم که سیم های هادی با یک روکش عایق و کابل های هادی را با دو جلد و یا روکش تولید می نمایند یکی برای محفظه مراقبتی پیرامون آن به کار می رود. کابل های برق دارای مقامت بیشتری نسبت به سیم ها می باشند که می توانیم دلیل آن را وجودیت آرمور و شلید در آن دانست. در ساخت سیم بیشتر از موادی مانند مس و آلومینیوم استفاده می شود، اما در کابل ها این مسئله به صورتی دیگر است کابل ها از دو و یا چند سیم با سیم عایق دار تشکیل شده است. این موضوع آن را به ما اثبات می نماید که از کابل نمی توانیم به جای سیم ها استفاده نماییم.

Types of cables

تفاوت سیم و کابل از لحاظ ضخامت

تشخیص این موضوع ساده می باشد چرا که کابل ها باتوجه به نوع ساختشان و تعداد عایق و روکش بیشتری که دارند دارای ضخامت بیشتری می باشند.

تفاوت سیم و کابل از لحاظ متراژ

متراژ بر اساس نیاز مشتری و استفاده کننده متفاوت می باشد ولی لازم است بدانیم که کابل ها با توجه به تعداد رشته هایی که در آن بکار رفته است دارای وزن بیشتری می باشد.

تفاوت سیم و کابل بر اساس فشار قوی و ضعیف

شاید بتوانیم بگوییم که تشخیص این مسئله ساده تر می باشد. سیم های برق با دارای ضعف بیشتری در برابر ولتاژ های بالا می باشند. این موضوع در حالی می باشد که در کابل ها دارای تحمل بالایی در برابر ولتاژ های بالا می باشد.

بررسی پوشش محیطی سیم برق و کابل

کابل های برق دارای توانایی پوشش محیط زیادی می باشند و در محیط های بسیار بزرگ به راحتی قابلیت استفاده را دارا می باشند برای مثلا 240 میلی متر مربع و حتی بالاتر را پوشش می دهند ولی این موضوع در سیم های برق به صورتی دیگر می باشد و سیم برق در محیط های کوچک تری استفاده می شود و حداکثر محیط پوششی که دارند برابر با 150 میلی متر مربع خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.