کابل زره دار چیست انواع آن کدامند

یک نمونه از کابل های پرکاربرد هم در محیط های صنعتی مانند کارخانه ها و هم در محیط خانه، کابل زره دار (آرمور دار) است. این کابل را با علامت اختصاری swa می شناسند.

کابل ها دارای انواع بسیاری می باشند، در این مقاله سعی شده است که به یکی از آن یعنی کابل زره دار بپردازیم. این نوع کابل دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی می باشد. ولی در نظر داشته باشید استفاده نادرست از این کابل باعث خطرات بسیاری از جمله برق گرفتگی و همچنین خرابی تجهیزات و آتش سوزی می شود. کابل زره دار  دارای انواع بسیاری می باشد.

 • کابل فشار ضعیف با زره سیمی
 • کابل فشار ضعیف با زره نواری
 • کابل فشار متوسط با زره سیمی
 • کابل فشار متوسط با زره نواری
 • کابل چند رشته با زره فولادی
 • کابل تک رشته با زره آلومینیومی
انواع کابل زره دار

مهم ترین روکش های مورد استفاده در کابل آرمور دار

نوع کابلنوع روکش
کابل فشار ضعیف با زره نواریNYBY و N2XBY
کابل فشار ضعیف با زره سیمی (مفتولی)NYRY و N2XRY
کابل فشار متوسط با زره سیمیN2XSYRY ، NA2XSYRY ، N2XSEYRY و NA2XSEYRY
کابل فشار متوسط با زره نواریN2XSYBY ، N2XSEYBY ، NA2XSYBY و NA2XSEYBY
کابل های چند رشته با زره فولادیSWA و STA
کابل آرمور دار تک رشته با زره آلومینیومیAWA و ATA

سایز بندی و لیست قیمت کابل زره دار

ردیفنوع کابلقیمت
1کابل زره دار 1/5*2برای قیمت روز تماس بگیرید.
2کابل زره دار ۲٫۵*۲برای قیمت روز تماس بگیرید
3کابل زره دار 4*2برای قیمت روز تماس بگیرید
4کابل زره دار 6*2برای قیمت روز تماس بگیرید
5کابل زره دار 10*2برای قیمت روز تماس بگیرید
6کابل زره دار 16*2برای قیمت روز تماس بگیرید
7کابل زره دار 25*2برای قیمت روز تماس بگیرید
ردیفنوع کابلقیمت
116+25*3برای قیمت روز تماس بگیرید
216+35*3برای قیمت روز تماس بگیرید
325+50*3برای قیمت روز تماس بگیرید
435+70*3برای قیمت روز تماس بگیرید
550+95*3برای قیمت روز تماس بگیرید
670+120*3برای قیمت روز تماس بگیرید
770+150*3برای قیمت روز تماس بگیرید
895+185*3برای قیمت روز تماس بگیرید
9120+240*3برای قیمت روز تماس بگیرید
ردیفنوع کابلقیمت
1کابل زره دار 1/5*3برای قیمت روز تماس بگیرید.
2کابل زره دار 4*3برای قیمت روز تماس بگیرید
3کابل زره دار 5*3برای قیمت روز تماس بگیرید
4کابل زره دار 6*3برای قیمت روز تماس بگیرید
5کابل زره دار 10*3برای قیمت روز تماس بگیرید
6کابل زره دار 16*3برای قیمت روز تماس بگیرید
ردیفنوع کابلقیمت
2کابل زره دار 4*4برای قیمت روز تماس بگیرید
3کابل زره دار 5*4برای قیمت روز تماس بگیرید
4کابل زره دار 6*4برای قیمت روز تماس بگیرید
5کابل زره دار 10*4برای قیمت روز تماس بگیرید
6کابل زره دار 16*4برای قیمت روز تماس بگیرید

از جمله عوامل تاثیر گذار در قیمت کابل زره دار می توان به فاز برق مورد استفاده (تک فاز، دو و سه فاز) که برای کابل های فشار متوسط 20 کیلو ولت و کابل های فشار قوی 33 کیلو ولت جنس هادی به کار رفته در سیم و کابل متفاوت خواهد بود و همین تفاوت سبب افزایش قیمت در مقایسه با کابل های زره دار فشار ضعیف می شود.

به نقل از سایت راهدار صنعت کیهان :

معرفی کابل زره دار (آرموردار)

همانگونه که از نام کابل زره دار (Armoured Cable) پیداست، نوعی کابل با روکش مقاوم می باشد که جهت استحکام و مقاومت بیشتر نسبت به دیگر کابل ها، دارای لایه و روکشی محافظ از جنس فولاد گالوانیزه، آلومینیوم و فلزهایی از این قبیل می باشد.

در ساختار کابل آرموردار از روکش های محافظتی جهت افزایش مقاومت کابل در برابر ضرب دیدگی، فشار مکانیکی خارجی و بسیاری اتفاقات دیگر که منجر به بروز صدمات به کابل ها می شود استفاده می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎کنند. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بیان کنیم در محیط هایی که خطر آسیب رسیدن به کابل ها و وقوع حادثه آتش سوزی بیشتر باشد از کابل زره دار استفاده می شود.

حال اگر علاوه بر خواص مکانیکی کابل های زره دار خواص مقاومت در برابر آتش نیز مدنظر باشد از کابل های زره دار سیلیکونی مقاوم به حریق استفاده می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎شود. همانطور که در بالا گفته شد، کابل آرموردار با نام SWB (Steel Wire Braided) نیز شناخته می شود.

که هر کدام از آن همانطور که از نام آنها پیداست دارای کاربرد مختص به خود می باشد. در نظر داشته باشید کابل آرمور دار به لیست بالا خلاصه نمی شود و مواردی دیگری نیز وجود دارد که در پایین برای شما توضیحاتی را ارائه خواهیم نمود چرا که دارای اهمیت بیشتر و کاربرد فراوان تری می باشند. برای بسیاری ممکن است سوالی مبنی بر تفاوت سیم و کابل پیش بیاید که با مراجعه به لینک می توانید به جواب سوال خود برسید.

کابل آرموردار مقاوم به حریق

کابل آرموردار باتوجه به مقاومتی که دارد به یک نام دیگر نیز معروف است که می توانیم آن را کابل قدرت مسلح دانست. قطع شدن و ساییدگی را می توانیم از جمله خطراتی دانست که لایه محافظ از کابل محافظت می کند. از جمله ویژگی هایی که این لایه به کابل داده است می توانیم به قدرت هادی بالا اشاره نماییم. سیلیکون را می‌توانیم جنس عایق محافظ دانست. از عایق سیلیکون به جهت آن استفاده می نمایند تا کابل در برابر آتش مقاوم باشد.

کابل زره دار سربدار

اگر بگوییم که جزوی از پرکاربرد ترین کابل ها در صنعت های مختلف می باشد بی راه نگفته ایم، ولی آن را در نظر داشته باشید که بیشتر در صنعت های نفتی، هیدروکربن و روغنی قابل رویت می باشد. بنابر آن که در محیط هایی که دارای خطر بالا می باشند استفاده می شود در لایه ی محافظ آن سرب بکار رفته است چرا که باید دارای مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی باشد. همچنین کابل زره دار سرب دار نه تها در برابر آتش مقاوم است بلکه در برابر صدماتی که ممکن است از طرف جانوران موذی نیز وارد شود مقاومت دارد.

کابل آرموردار سربدار

کابل زره دار غلاف سربی

این نوع کابل را در دو نوع مختلف تولید می شود، کابل زره دار غلاف سربی فشار متوسط و همچنین کابل غلاف سربی کم فشار یا فشار ضعیف. اگر قرار باشد در ارتباط با مکان هایی که از این نوع کابل در آن استفاده می شود می توانیم به پمپ بنزین ها، همچنین پروژه های نفتی و گاز و همچنین پروژه های پتروشیمی استفاده می شود. این نوع کابل زره دار دارای یک روکش می باشد که جنس آن را می توانیم از مواد پلیمری مرغوب و با کیفیت دانست.

کابل شبکه زره دار

اگر به دنبال متصل نمودن و جابه جایی اطلاعات بین لوازم الکتریکی همچون کامپیوترها، سوئیچ های مختلف و همچنین شبکه های استرچ و روترها را دارید و همچنین مقاومت کابل برای شما در برابر محیط خارجی دارای اهمیت می باشد کابل شبکه زره دار را می توانیم از بهترین گزینه ها بدانیم و اما در ارتباط با جنس به کار رفته در آن می توانیم به مس و همجنین شیشه اشاره نماییم. در نظر داشته باشید که این نوع کابل را در نوع های مختلف و همچنین برای کاربردهای گوناگون می سازند.

کابل آرمور دار فولادی

اگر به دنبال یک نوع کابل قدرتمند می باشید به راحتی می توانیم کابل زره دار فولادی را به شما پیشنهاد بدهیم. این کابل با محافظ فولادی که دارد دارای نفوذ ناپذیر بسیار بالا و به همین صورت مقاومت در برابر عوامل محیطی می باشد. این کابل با توجه به کیفیت بالایش و قیمت مناسبش دارای مشتریان بسیار می باشد و همچنین جهت قرار دادن آن در زیر خاک می توانید آن را بدون قرار دادن در لول در زیر خاک دفن نمایید چرا که دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی می باشد. 

بنابر آنکه قصد خرید سیم مفتولی را دارا می باشید می توانید با مراجعه به لینک به محصولات دسترسی پیدا نمایید.

کابل آرمور دار فولادی

کابل زره پوش سیم آلومینیومی

این نوع کابل را می توانیم یک کابل با چند هسته بدانیم. کابلی که دارای چندین هسته ی متفاوت باشد را کابل چند هسته ایی می نامند. اما در کابل های تک هسته از آلومینیوم به جای فولاد استفاده می شود تا باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی توسط آلومینیوم می شود.

کابل زره پوش سیم استیل

کابل زره پوش سیم استیل را می توانیم دارای محافظ الکتریکی بدانیم. این نوع کابل دارای مقاومت بالایی در برابر فشارهای زیاد می باشد.

کابل زره دار با سیم گرد

در تولید این نوع از کابل از یک کابل مارپیچ یا شافت قابل انعطاف استفاذه می شود.

کابل زره پوش با سیم تخت

کابل سیم صاف از نام دیگر آن می باشد. در تولید کابل زره پوش با سیم تخت از یک طناب مارپیچی و همچنین از یک سیم دیگر که از جنس فولاد ضد زنگ چند لایه که دارای سطحی صاف می باشد استفاده می گردد.

تفاوت کابل آرموردار و بدون آرمور

وقتی کابل ها توسط لایه های پوششی مورد نظر ( همانطور که پیش تر توضیح دادیم ) مقاوم سازی شده باشند ، به آن کابل آرموردار و یا کابل زره دار میگوییم . حال میخواهیم به بررسی کابل آرموردار و کابل بدون آرمور بپردازیم :

قیمت تمام‌شده : کابل های آرمور دار به رقم داشتن یک لایه ی اضافی ، به نسبت کابل های معمولی قیمت بیشتری دارد . همانطور که قیمت بالاتر میرود اما مقاومت و کیفیت آن کابل نیز بالاتر میرود ، پس در نتیجه عملکرد آن کابل بهتر میشود .

محافظت بیشتر : کابل آؤموردار به رقم داشتن یک لایه ی محافطتی که پوشش آن ها را بوجود می آورد سبب میشود که این کابل ها محافظت بیشتری نسبت به سایر کابل های بدون آرموردار داشته باشند .

ساختار متمایز : ساختارکابل های آرموردار به رقم اینکه از فولاد و یا آلومینیوم ساخته میشوند در برخی از موارد ممکن است از یک پوشش خاص تر استفاده بشوند ، یعنی زره بکار رفته در آنها با کیفیت تر باشند و این مورد ممکن است ساختار آنها را متمایز کند .

نوع کاربری : کابل های آرموردار به علت داشتن پوشش خاصی که دارد باعث شده در هر شرایطی ائم از شرایط آب و هوایی ، تنش های ناگهانی مقاومت بالایی دارند ، این در حالی است که کابل های معمولی و بدون زره مقاومت خاصی را ندارند و اغلب باید با استفاده از لوله کشی و سیم کشی ها مقاوم سازی شوند .

ساختار کابل زره دار

در کابل های ذره دار چهار جزء به کار رفته است که در لیست زیر برای شما آورده اییم:

 • هادی: که دارای مس رشته ای ساده می باشد.
 • عایق بندی: در تعداد مختلقی از کابل ها از پلی اتیلن متقاطع استفاده می شود چرا که دارای مقاومت بالا در برابر عوامل بیرونی می باشد.
 • روکش: برای ایجاد مرز میان لایه های داخلی و همچنین خارجی از روکشی از جنس پلی وینیل کلراید استفاده می شود.
 • غلاف: برای در کنار هم قرار دادن تمامی اجزای یک کابل از غلاق پی وی سی که دارای رنگ مشکلی می باشد استفاده می نمایند و همجنین باعث محافظت بیشتر در برابر عوامل بیرونی می باشد.

خواص عايق

 • عايق سيليكون در برابر روغن های با وزن مولكولی بالا، چربی های گياهی و حيوانی، الكل ها، انواع پلاستيسايزرها، اسيدهای رقيق، محلول های نمكی، مواد اكسيد كننده، شرايط جوی مرطوب و خشك و اشعه UV مقاوم می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎باشند.
 • از نظر خصوصيات Halogen free مطابق استاندارد IEC 60754-2
 • تست شعله مطابق با استاندارد IEC 60332-1

این مطلب به نقل از سایت راهدار صنعت کیهان می باشد .

کاربرد کابل زره دار در کجاست ؟

از آنجایی که کابل های آرموردار رسانایی بسیار بالایی داشته و همچنین به دلیل روکش قرار گرفته مقاومتشان دو چندان می شود در بسیاری از نقاط می توان از این کابل ها استفاده کرد. از جمله می توان به : 

 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 • محیط هایی که به هر دلیل امکان اختلال و از بین رفتن پوشش کابل وجود دارد مانند پمپ بنزین.
 • مکان هایی که دارای گرد و غبار زیاد، روغن و یا رطوبت می باشند مانند کارخانه ها و کارگاه ها
 • محل عبور ماشین های سنگین
 • محیط هایی که حیوانات جونده مانند موش در آنجا هستند.

انواع کابل زره پوش از نظر فشار قابل تحمل

فشار قوی

 • کابل 38/66 یا 36/63 کیلو ولت
 • کابل 76/132 کیلو ولت
 • کابل 133/230 یا 127/230 کیلو ولت

فشار متوسط

 • کابل 3.6/6 کیلوولت
 • کابل 6/10 کیلو ولت
 • کابل 12/20 کیلوولت
 • کابل 18/30 کیلو ولت

 فشار ضعیف

 این کابل‌ها در سیستم‌های برق تک فاز و سه فاز استفاده می‌شوند. این کابل‌ها در سایزهای ۱٫۵، ۲٫۵، ۴، ۶، ۱۰، ۱۶ و ۲۵ میلی متر مربع در این مجموعه قابل ارائه به پروژه‌های مختلف می‌باشد.

هدف از زره پوش کردن کابل ها

این کار را به منظور اضافه نمودن یک لایه به کابل های معمولی انجام می دهند. این کار را به طور معمول جهت افزودن مقاومت بیشتر به کابل ها صورت می گیرد. محافظت در برابر عوامل بیرونی و همچنین از له شدن و خرد شدن کابل ها جلوگیری می نماید. این عمر در کنار تمامی مراقبت هایی که از سیم انجام می دهد همچنین باعث بیشتر شدن طول عمر کابل ها می گردد. آبتین کابل نمایندگی فروش سیم و کابل باختر با ارائه اجناس درجه یک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

کابل زره دار
کابل زره دار

یک کابل تقویت شده است. اساساً از سیم های برق استاندارد قوی تر است.

هدف اولیه از زره‌بندی در کابل‌های الکتریکی، ایجاد عمل در برابر اندام‌های خارجی است. بنابراین، یک کابل زرهی برق هنگام انتقال برق در یک محیط تنبیهی به شما کمک خواهد کرد. فضای باز نمونه ای از محیطی است که نیاز به استفاده از کابل های زره ​​پوش دارد. یک کابل برق زره پوش در فضای باز در چنین محیطی مؤثر است زیرا زره پوش آن محافظت کافی در برابر اشعه ماوراء بنفش، آب و خطرات مکانیکی ایجاد می کند.