کابل های آلومینیومی که به عنوان یکی از جایگزین های مناسب کابل مسی در نظر گرفته می شوند، در دو مدل پر کاربرد کابل آلومینیوم زمینی و خود نگهدار تولید می شوند.

به علت مقاومت بیشتر این کابل در مقایسه با کابل مسی ممکن است برخی افراد گمان کنند شاهد افت ولتاژ و افزایش جریان برق و دمای کابل خواهند بود، اما اینگونه نیست و در صورت استفاده از برند معتبر برای ساخت سیم و کابل شاهد این مسائل نخواهید بود.

یکی از برندهای پرطرفدار سیم و کابل در ایران سیم و کابل باختر می باشد و فروشگاه آبتین کابل نیز به عنوان نماینده رسمی محصولات این کمپانی در تهران فعالیت دارد.

مهم ترین کاربرد کابل آلومینیومی

کابل های آلومینیومی ، چند سالی است که به جهت انتقال جریان الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرند. از این کابل در خطوط انتقال و پست های توزیع برق می توان استفاده کرد. اما بیشترین و مهم ترین کاربرد این کابل ها درست در زمانی است که باید از کابل بدون روکش استفاده کرد، در واقع می توان گفت سیم و کابل آلومینیوم را بیشتر به عنوان کابل های سربار در تیرهای برق فشار قوی به کار می برند.

در گذشته کابل مسی با کابل های آلومینیومی رقابت تنگاتنگی داشتند ، اما امروزه به علت اینکه مس روز به روز گرانتر میشود دیگر صرفه ی اقتصادی برای کل شبکه های برق ندارد، همچنین به صورت کلی در مواقعی که بحث انتقال ولتاژ بالا مطرح باشد، قطع به یقین کابل های آلومینیومی از کابل های مسی جلو می افتند! البته باید بدانید آلیاژ نقره نیز تا چند سال قبل برای انتقال جریان برق به کار میرفت اما به دلیل قیمت فوق العاده گران آن، تقریبا کابل های نقره بدون استفاده شده اند.

چرا کابل آلومینیومی؟

همانطور که گفتیم هادی های آلومینیومی حامل جریان برق میباشند و جریان الکتریکی را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال میدهند . کابل های آلومینیومی انواع متفاوتی دارند که در ادامه در مورد اینکه هر کدام از آنها در چه محیطی به کار می روند خواهیم پرداخت.

دو ویژگی که کابل های آلومینیومی را برای مصارف و کاربرد های متفاوت حائز اهمیت میکند عبارتند از :

 • مقاومت الکتریکی
 • قیمت و صرفه اقتصادی استفاده از کابل آلومینیوم

 

کابل آلومینیومی

از دیگر مزایای استفاده از کابل آلومینیوم که باعث کاربرد فراوان آن در خطوط انتقال برق شده است می توان به وزن کم در مقایسه با بسیاری از آلیاژهای رسانا اشاره کرد. همین امر موجب استفاده فراوان این کابل در خطوط انتقال هوایی شده است.

همچنین چگالی پایینی که آلومینیوم در مقایسه با سایر فلزات مانند مس داراست باعث مشود حمل آن نیز آسان تر شده و در نتیجه این ویژگی های منحصر به فرد آلومینیوم شاهد به کار گیری از آن هم در کابل های فشار ضعیف و هم در کابل های فشار قوی باشیم.  

آنچه که در این بین باید برای خرید کابل آلومینیومی در نظر داشته باشید، داشتن سطح مقطع بیشتر در مقایسه با سیم و کابل مسی است. در واقع باید گفت برای اینکه شدت جریان مساوی از این دو مدل کابل عبور کند، نیاز به سطح مقطع بیشتری در مورد کابل های آلومینیومی است.

مزایای کابل آلومینیومی

برای استفاده از کابل های آلومینیومی نکاتی را باید مورد توجه قرار داد که عبارتند از :

 • میزان ظرفیت و گنجایش آمپر
 • سایز
 • سطح مقطع برای کابل
 • تعداد رشته‌های موجود برای کابل
 • نوع رشته برق، سه فاز یا تک فاز بودن آن
 • افت ولتاژ
 • اندازه تاسیسات به کار رفته در آن

کابل آلومینیومی به نسبت کابل های دیگر قیمت مناسب تری دارد ، ما در اینجا نکاتی که برای کاربری انتقال جریان برق تاثیر گذاشته است را بررسی میکنیم :

 • برند کابل آلومینیومی
 • نوع روکش برای کابل آلومینیومی
 • زره دار بودن روکش آلومینیومی
 • بدون زره بودن روکش
 • تعداد رشته‌های به کار رفته در کابل آلومینیومی
 • سطح مقطع برای کابل

معایب سیم آلومینیومی

 • کابل های آلومینیومی خیلی سریع زنگ می زنند.
 • طول عمر این کابل ها پایین می باشد.
 • این سیم ها را تنها می توان به شکل مفتول تولید کرد.
 • سیم های آلومینیومی ظرفیت بار پایینی دارند.

مناسب ترین جایگزین برای کابل‌های مسی ، کابل آلومینیومی زمینی است. اما باید در هنگام خرید کابل آلومینیومی زمینی به سطح مقطع و سایز آن توجه نمود زیرا سطح مقطع این کابل ها باید بیشتر از کابل های مسی باشد. کابل آلومینیومی تک فاز به صورت کابل های خودنگهدار ، زمینی و هوایی تولید می شوند.

این مطلب به نقل از سایت پارسا کابل می باشد .

برای دریافت مشاوره خرید و اطلاع از قیمت روز محصولات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره ثابت

شماره ثابت

شماره همراه

سایز بندی کابل آلومینیوم

ردیفنوع کابلقیمت
150*1برای قیمت روز تماس بگیرید.
270*1برای قیمت روز تماس بگیرید
395*1برای قیمت روز تماس بگیرید
4120*1برای قیمت روز تماس بگیرید
5150*1برای قیمت روز تماس بگیرید
6185*1برای قیمت روز تماس بگیرید
ردیفنوع کابلقیمت
125+16*3برای قیمت روز تماس بگیرید
235+16*3برای قیمت روز تماس بگیرید
350+25*3برای قیمت روز تماس بگیرید
470+35*3برای قیمت روز تماس بگیرید
595+50*3برای قیمت روز تماس بگیرید
6120+70*3برای قیمت روز تماس بگیرید
7150+70*3برای قیمت روز تماس بگیرید
8185+95*3برای قیمت روز تماس بگیرید
9240+120*3برای قیمت روز تماس بگیرید
ردیفنوع کابلقیمت
110*2برای قیمت روز تماس بگیرید.
216*2برای قیمت روز تماس بگیرید
325*2برای قیمت روز تماس بگیرید
ردیفنوع کابلقیمت
110*4برای قیمت روز تماس بگیرید.
216*4برای قیمت روز تماس بگیرید
325*4برای قیمت روز تماس بگیرید

انواع کابل آلومینیومی

 • کابل آلومینیوم به شکل زمینی
 • کابل آلومینیوم زره دار
 • کابل آلومینیوم خودنگهدار

کابل آلومینیومی زمینی

کابل آلومینیومی زمینی دارای سه یا چهار شاخه در خود میباشد. از نظر ظاهری امکان دارد که نوع رشته های بکار رفته در این کابل ها نیز متفاوت باشد اما در نهایت این چهار رشته دارای سطح مقطع یکسانی میباشند .

از کابل های آلومینیومی با ساختار زمینی در موارد زیر استفاده می‌شود که عبارتند از :

 • پروژه‌های توزیع برق
 • منتقل کردن نیرو
 • برق رسانی با ولتاژ بسیار کم

کابل آلومینیومی از کاربردی‌ترین نوع کابل، برای خطوط برق ضعیف است.

کابل آلومینیومی زره دار

نوع دوم و پر کاربرد کابل های آلومینیوم را می توان کابل های زره دار آلومینیومی دانست. به صورت کلی از کابل زره دار در جایی استفاده می شود که به هر دلیل امکان از بین رفتن روکش کابل وجود داشته باشد. سیم و کابل آلومینیومی زره دار را عموما به صورت دفن در زمین به کار می برند. یعنی کاربرد آن خارج از محدوده ی تاسیسات میباشد .

کابل آلومینیومی زره دار برای مکان هایی مناسب است که شدت ضرب و فشار در آن زیاد است، به همین علت ساختار کابل آلومینیومی به کار رفته بر روی آن به شدت مقاوم است .

مواردی که کابل آلومینیومی زره دار از خود مقاومت بالایی را نشان می‌دهد شامل:

 • مواد شیمیایی
 • مواد نفتی
 • آتش
 • اشعه فرابنفش

کابل آلومینیومی خودنگهدار

کابل آلومینیومی خودنگهدار به دلیل خاصیت مکانیکی و الکتریکی فوق العاده ای که دارد در سیستم های برق تک فاز و سه فاز به وفور به کار می رود. این مدل از کابل در مقابل تغییرات دمایی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد . بیشترین کاربرد کابل آلومینیومی خودنگهدار برای مکان‌های زیر است :

 • سیستم برق خانگی
 • کشاورزی
 • سیستم صنعتی
 • سیستم تولیدی
 • انتقال

برای دریافت مشاوره خرید و اطلاع از قیمت روز محصولات با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره ثابت

شماره ثابت

شماره همراه

بیشتر بخوانید : تفاوت سیم و کابل چیست؟

کابل آلومینیومی

بیشتر بخوانید : تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی در چیست ؟

نحوه اتصال کابل مسی به کابل آلومینیوم

در بسیاری از صنایع و ابزار و وسایل همچون مبدل و لوله های حرارتی، مخازن، وسایل الکترونیکی و تجهیزات حمل و نقل باید بخشی از کابل آلومینیوم را به کابل مسی متصل کرد. اتصال مستقیم این دو کابل به هم در اکثر مواقع به دلیل ناسازگاری فلزات با هم و افزایش احتمال آتش سوزی پیشنهاد نمی شود و به جای آن باید از تجهیزاتی همچون کابلشو و موف بی متال استفاده کرد. روش دیگری که در فیلم زیر مشاهده می کنید نیز به راحتی و در چند دقیقه قابل انجام است.

کابل مسی

تفاوت کابل آلومینیومی و کابل مسی

کابل های مسی و آلومینیومی عملکرد مشابهی دارند اما در برخی از ویژگی ها با هم تفاوت دارند. برای مقایسه کابل مسی و آلومینیومی یا پاسخ به سؤال کابل آلومینیومی یا مسی می توانید ادامه مطالب را مطالعه کنید:

 1. کابل برق آلومینیومی نسبت به کابل مسی مقاومت الکتریکی بیشتری دارد. به همین دلیل، جریان الکتریکی در کابل های مسی راحت تر انتقال پیدا می کند.
 2. از لحاظ قیمت و در دسترس بودن، کابل های آلومینیومی از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار هستند. زیرا مس امروزه به فلزی گران بها تبدیل شده است.
 3. از کابل های با هادی آلومینیومی در بسیاری از محیط ها مانند تیر چراغ برق و … می توان استفاده کرد زیرا خطر سرقت این کابل ها نسبت به کابل های مسی کم تر است.
 4. در یک متراژ مشخص و یکسان، وزن کابل های آلومینیومی از کابل های مسی بسیار کم تر است. این عامل بر قیمت کابل مفتولی آلومینیومی نیز اثر می گذارد.
 5. فلز مس دوام و مقاومت بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد. کابل آلومینیوم در شرایطی که کنار مواد شیمیایی قرار می گیرد، زودتر از کابل های مسی دچار خوردگی می شود. در این شرایط به کمک کلمپ بی متال و یا افزودن آلیاژهایی به هادی کابل، می توان مقاومت آن را افزایش داد.
 6. از کابل آلومینیوم تنها در دسته کابل های قدرت و به صورت کابل زمینی و هوایی با هادی مفتول استفاده می شود. هیچ گاه از آلومینیوم به عنوان هادی در کابل های افشان استفاده نمی شود زیرا آلومینیوم شکننده تر از مس است و تنها به عنوان کابل مفتولی مورد استفاده قرار می گیرد.
 7. به کابل های آلومینیوم که در ولتاژهای بالا استفاده می شود، کابل آلومینیوم فشار قوی نیز گفته می شود. از این کابل ها در سیستم هایی با ولتاژ اسمی بالاتر از ۳۰ کیلوولت استفاده می شود.
 8. خطر آتش سوزی و هم چنین تلفات انرژی در کابل های آلومینیومی نسبت به کابل های مسی بیشتر است.

قیمت کابل آلومینیوم

همانطور که در متن مشاهده کردید این موضوع که قیمت آلومینیوم مناسب تر از مس میباشد بارها گفته شده است . منتهی علت اینکه این دو فلز چرا با یکدیگر تفاوت قیمتی فراوانی دارند را بررسی نکرده ایم . عواملی که در این مسئله تفاوت ایجاد میکند عبارتند از  ؛

 •  برند
 • نوع روکش این کابل که از جنس PVC یا پلی اتیلن است.
 • زره دار بودن و یا بدون زره بودن
 • تعداد رشته
 • سطح مقطع

بر قیمت کابل برق آلومینیومی تاثیرگذار میباشد. از بهترین برندهای تولیدکننده سیم آلومینیومی و کابل می توان به کابل آلومینیوم مشهد، یزد، ماهان، مسین، سیمیا، اصفهان، شهاب جم و … اشاره کرد.

همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم، به ازای طول و مقاومت یکسان باید سطح مقطع بیشتری را برای کابل آلومینیومی در نظر گرفت. این میزان برابر با 1.6 بیشتر است. در مورد چگالی وزنی نیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که چگالی آلومینیوم حدود 30% کمتر از مس است.

در صورتی که سطح مقطع کابل آلومینیومی را بدانید به راحتی می توانید وزن آن در هر متر را از طریق فرمول (سطح مقطع * 0.27 ) حساب کنید. همچنین برای تشخیص نوع روکش کابل آلومینیوم باید با خواندن حروف نوشته شده روی آن نوع روکش را تشخیص دهید. حروف اختصاری کابل آلومینیوم NA است ، N نشان دهنده استاندارد کابل و A یعنی همان Aluminium ، بعد از این دو حرف اگر حرف Y را دیدید یعنی عایق این کابل از پی وی سی است. اگر حرف 2Y را دیدید نشان دهنده عایق پلی اتیلن است. همچنین اگر حرف 2X را خواندید به معنای به کار رفتن عایق پلی اتیلن مستحکم (کراس لینک ) است .

سوالات متداول

آلومینیوم نرم و چکش‌خوار است، بنابراین نسبت به فشرده‌سازی بسیار حساس است. به‌عنوان‌مثال، اگر یک پیچ روی کابل آلومینیومی بیش‌ازحد سفت شود، سیم همچنان به تغییر شکل یا جریان ادامه می‌دهد، حتی پس‌ازاینکه پیچ از سفت شدن متوقف شود. این می‌تواند یک اتصال شل ایجاد کند و مقاومت الکتریکی را در آن نقطه افزایش دهد.

جریان الکتریکی هنگام عبور از کابل برق آلومینیومی باعث ایجاد ارتعاش می‌شود. ارتعاش در آلومینیوم بیشتر از مس است و به‌مرورزمان باعث شل شدن اتصالات خواهد شد.